Решен е проблемът за внос на ток от България за Македония през Сърбия

България 13.10.2005 13:45

Македония вече ще може да внася електроенергия от България през Сърбия, заяви за македонския вестник “Дневник” Драган Вигненич, директор на “Електромрежа на Сърбия” (ЕМС). Вигневич каза, че НЕК е получил разрешение да използва мрежата на Сърбия и Черна гора за пренос на електроенергия за Македония, след като се е съгласил за плати част от дълга си, както и редовно да изпълнява задълженията си във връзка с използването на мрежата.

По този начин практически е решен проблемът, заради който Македония няколко месеца не можеше да внася договорените количество електроенергия от България. Вигневич каза, че до края на седмицата НЕК трябва да ги информира дали ще използва системата на Сърбия за пренос на ток за Македония. ЕМС блокираше преноса на ток, тъй като НЕК не беше поискал достъп до мрежата в Сърбия и не си беше платил дълга. През последните няколко месеца токът от България в Македония се внасяше през единствените два 110-киловолтови далекопровода, които свързват мрежите на България и Македония. Информацията е на БГНЕС.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355