България 09.12.2024 17:49 Снимка: ДНЕС+
Регистрираха случай на маймунска шарка у нас
В България е регистриран случай на маймунска шарка, съобщава БТА, позовавайки се на данните на Столичната регионална здравна инспекция за периода 2-8 декември 2024 г.
Случаят е от София. Той е вторият за страната от началото на годината. Първият потвърден случай беше през месец юни.
Маймунската шарка (mpox) е вирусно заболяване, което се причинява от вирус, принадлежащ към Род Orthopoxvirus на семейство Poxviridae. Заболяването се среща основно в държави от Централна и Западна Африка, но от 2022 г. случаи на маймунска шарка се регистриран и в страни, където вирусът не е характерен.
Инкубационният период на болестта обикновено е от 6 до 13 дни, но може да варира от 5 до 21 дни. Заболяването обикновено започва с треска, мускулни болки, умора и главоболие. До три дни от появата на симптомите започва обрив от мястото на първичната инфекция и бързо се разпространява в други части на тялото. Обривните единици прогресират едновременно, обикновено в рамките на 12 дни, като преминават през различни стадии. Преди обрива или едновременно с него при много пациенти се наблюдава подуване на лимфните възли.
Инфекцията не се предава лесно от човек на човек. Заразяването става възможно при близък контакт с инфекциозен материал от кожните лезии на инфектиран човек, както и чрез респираторни капчици при продължителен контакт лице в лице. Възможно е вирусът да бъде предаден и при използване на общо спално бельо, дрехи и тоалетни принадлежности, където оцелява за дълъг период от време.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.09068 |
GBP
|
1 | 2.22785 |
RON
|
10 | 3.84031 |
TRY
|
100 | 3.89732 |
USD
|
1 | 1.66411 |
Последни новини
- 16:57 БСП твърдо против приватизация или концесия на "Топлофикация София"
- 16:48 Земна маса затисна работник на обект в Стара Загора
- 16:39 САЩ и Европа: идеологически противници и (все още) съюзници
- 16:30 От 1 юли 2026 г. ще плащаме по 3 евро мито за малки пратки от страни извън ЕС
- 16:21 Създават работна група за Аспарухов мост
- 16:12 Адаптират машините в градския транспорт за работа с евромонети
- 16:03 Китай осъди 27 души за контрабанда на антимонови блокове
- 15:54 Европа се отказва да забранява нови коли на изкопаеми горива след 2035 година