България 28.05.2026 10:38 Снимка: ДНЕС+
Радев пред Рюте: НАТО трябва да има реалистичен подход и приложима стратегия към предизвикателствата
България има много важен принос за сигурността на НАТО, каза днес премиерът Румен Радев при срещата си с генералния секретар на пакта Марк Рюте в Брюксел. Радев отбеляза, че нашата страна е постигнала целта за инвестиции в отбраната, равни на два процента от БВП, и последователно върви към повишаване до 5 процента.
Премиерът посочи, че задачата на НАТО е да защитава всяка педя от територията на алианса. В толкова предизвикателни времена НАТО трябва да осигури силни инвестиции в отбраната, да има ясно виждане и приложима стратегия, реалистичен подход към предизвикателствата, добави той.
Трябва да постигнем много балансиран микс от способности за повишаване на националните отбранителни възможности и да допринесем за общите способности на НАТО, каза българският премиер, цитиран от БТА.
Той добави, че нашата страна е осигурила значителни инвестиции за обновяване на българските въоръжени сили, включително със средства родно производство.
Важно е да инвестираме и в хората, да имаме общи стандарти за привличане и задържане на служители, отбеляза премиерът. Вярвам, че войната в Украйна показа нуждата от мотивирани и посветени служители, добави той.
България е важен съюзник и помага в защитата на източния фланг на НАТО, отбеляза Рюте. Черно море и България имат ключова роля за алианса, страната е домакин на сили за изнесено присъствие, които преди време посетих и бях много впечатлен, добави той. По неговите думи България има важен принос за силите на КейФОР. Рюте посочи, че военната индустрия в България подкрепя целия алианс. Рюте добави, че с премиера Радев са добри приятели от дълги години.
По-късно днес премиерът Радев ще бъде приет последователно от председателите на Европейската комисия и на Европейския съвет Урсула фон дер Лайен и Антонио Коща.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 12:27 НАСА обяви екипажа и целите на мисията "Артемида III"
- 12:20 Мнозинството от шведите е против влизнаето в еврозоната
- 12:12 Серина след завръщането: Омръзна ми да стоя вкъщи, нямаше какво да правя
- 12:04 "Прогресивна България" връща охраната от НСО на администрацията на президента
- 11:56 Омбудсманът поиска проверка от МОН по сигнали за проблеми с втората задължителна матура
- 11:49 Международен отзвук след решението на България да спре военните доставки за Украйна
- 11:41 Дали сме достатъчно въоръжение от Българската армия за Украйна, слагаме край, каза премиерът
- 11:35 Чужди медии: Властта в София -благосклонна позиция към Кремъл, но без открита конфронтация с Брюксел