
България 15.02.2025 19:22 Снимка: ДНЕС+
Радев пред Коща: Нямаме нови условия към РСМ, но да спазват договореностите
Българският президент Румен Радев обсъди с председателя на Европейския съвет Антонио Коща амбициите на Западните Балкани за присъединяване към ЕС. Според него разширяването на Съюза ще укрепи стабилността в региона, но изисква спазване на договорените ангажименти. Радев изрази надежда, че Северна Македония ще започне изпълнението на Европейския консенсус от 2022 г., подчертавайки, че България няма нови изисквания, но и не приема промени в постигнатите договорености.
Справянето с кризите пред Европа изисква засилване на конкурентоспособността на ЕС в глобален мащаб и гарантиране на сигурността на Съюза, подчерта Радев по време на срещата между двамата в рамките на Мюнхенската конференция по сигурността.
Радев заяви, че ЕС трябва да оптимизира процеса на вземане на решения, за да отговаря по-адекватно на динамиката на международните процеси. Той изтъкна необходимостта от увеличаване на инвестициите в отбрана и сигурност, като същевременно се отчитат възможностите на всяка държава да отдели съответен процент от своя БВП.
По-рано в Мюнхен президентът проведе среща с генералния директор на Европейската космическа агенция (ЕКА) Йозеф Ашбахер. Двамата обсъдиха бъдещото партньорство на България с Агенцията и стъпките за пълноправно членство на страната в програмите на ЕКА.
Радев разговаря и с президента и главен изпълнителен директор на Siemens Energy Кристиан Барух, като обсъдиха възможностите за разширяване на инвестиционното присъствие на компанията в България.
Още по темата
![]() |
1 | 2.10078 |
![]() |
1 | 2.25925 |
![]() |
10 | 3.85112 |
![]() |
100 | 4.16705 |
![]() |
1 | 1.67408 |
Последни новини
- 10:48 ПП-ДБ: Оказван е натиск върху Благомир Коцев да се откаже от политическата си сила
- 10:39 Шамари и обиди при раждане в "Майчин дом": "Умирах, а трябваше сама да си държа краката"
- 10:28 Павела Митова: Договорът с „Боташ” е преотдаване на българския енергиен суверенитет
- 10:19 Джокович опита, но болката и безкомпромисният Синер се оказаха непреодолимо препятствие
- 10:11 Буруджиева за интригата в ПП-ДБ: Асен Василев се прави на Нео от "Матрицата", иска да е новият герой
- 10:02 The Telegraph: "Коалицията на желаещите" ще патрулира небето над Украйна след спирането на огъня
- 09:50 Симпатичен външен вид, фалшив образ – опасната сила на политическия пиар
- 09:40 Мехмед Дикме: Борисов е прав - без Пеевски няма правителство, няма еврозона, няма реформа