"Путин с основание се изказва остро за България"
България 08.07.2015 19:19
"Съвсем не е случайно, че президентът Путин се изказа доста остро по отношение на България. Уверен съм, че той имаше основания за това", заяви в интервю пред руската държавна информационна агенция ТАСС Бойко Борисов.
Според него страната ни се опитва по всякакъв начин да заздрави връзките си с Русия и съжалява за санкциите и контрасанкциите, от които губят и двете страни, но София се е съгласила на тях, защото е "лоялен член" на ЕС.
"Моля се на Бога големите началници (лидерите на ЕС и САЩ) по-бързо да се разберат и санкциите да бъдат отменени. Опитваме се да правим максимално възможното за възстановяване на нормалните отношения, които имат отдавнашни традиции и от разрушаването на които понасяме загуби", казва премиерът.
"Голяма част от сферата на туризма, селското стопанство и търговията са свързани с Русия. Затова ние понасяме големи загуби. Разбира се, тази ситуация в голяма степен нервира и московското ръководство. В резултат станахме без вина виновни, без да имаме никакво желание, още по-малко цел (да се стремим) отношенията между България и Русия да станат хладни", допълва той.
Борисов подчертава, че отношенията между двете страни са исторически и политически. Едните не зависят от външни влияния, докато другите са диктуват от силните на деня.
"Не зависят от политиците историческите връзки, отношенията на приятелство и чувството на признателност на българския народ към руския, които водят началото си от Освободителната война. Ние сме православни християни, нашите религии и църкви са близки, имат много добри връзки", добавя българинът.
Според него преди 25 години сме били в общ Съюз за икономическа взаимопомощ и във Варшавския договор, докато сега сме с НАТО и ЕС, което е естествено политическо явление. Той обаче се надява да се развие партньорство между Москва и София в сферата на туризма, търговията и селското стопанство. /offnews.bg
Според него страната ни се опитва по всякакъв начин да заздрави връзките си с Русия и съжалява за санкциите и контрасанкциите, от които губят и двете страни, но София се е съгласила на тях, защото е "лоялен член" на ЕС.
"Моля се на Бога големите началници (лидерите на ЕС и САЩ) по-бързо да се разберат и санкциите да бъдат отменени. Опитваме се да правим максимално възможното за възстановяване на нормалните отношения, които имат отдавнашни традиции и от разрушаването на които понасяме загуби", казва премиерът.
"Голяма част от сферата на туризма, селското стопанство и търговията са свързани с Русия. Затова ние понасяме големи загуби. Разбира се, тази ситуация в голяма степен нервира и московското ръководство. В резултат станахме без вина виновни, без да имаме никакво желание, още по-малко цел (да се стремим) отношенията между България и Русия да станат хладни", допълва той.
Борисов подчертава, че отношенията между двете страни са исторически и политически. Едните не зависят от външни влияния, докато другите са диктуват от силните на деня.
"Не зависят от политиците историческите връзки, отношенията на приятелство и чувството на признателност на българския народ към руския, които водят началото си от Освободителната война. Ние сме православни християни, нашите религии и църкви са близки, имат много добри връзки", добавя българинът.
Според него преди 25 години сме били в общ Съюз за икономическа взаимопомощ и във Варшавския договор, докато сега сме с НАТО и ЕС, което е естествено политическо явление. Той обаче се надява да се развие партньорство между Москва и София в сферата на туризма, търговията и селското стопанство. /offnews.bg
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 12:19 Съдии от МНС завеждат дело срещу администрацията на Тръмп
- 12:11 Сеизмолог: През следващите месеци ще има множество земетресения с магнитут 5, дори 6, във Венецуела
- 12:03 Великобритания продава 100 000 тона конфискуван руски петрол и дава парите на Украйна
- 11:55 Витанов защити проекта за държавен бюджет: Времето на фискалните илюзии и абракадабри приключи
- 11:50 Прокуратурата за удара на "Тракия": Няма данни за заспал водач или спукана гума на тира
- 11:47 Две фирми са глобени с 310 000 евро за продажба на фалшиво масло като немско
- 11:44 10-годишно момиче се удави в басейна на хотел в Ахелой
- 11:39 Майките излизат на протест на 1 юли