Пулев: Две дружества от групата на „Лукойл“ са обявени за обекти, свързани с националната сигурност

България 29.07.2026 14:55 Снимка: БГНЕС

Пулев: Две дружества от групата на „Лукойл“ са обявени за обекти, свързани с националната сигурност

На закрито заседание днес, Министерският съвет е обявил две дружества от групата на „Лукойл“ за обекти, свързани с националната сигурност на България. Това съобщи вицепремиерът и министър на икономиката, инвестициите и индустрията Александър Пулев. Става въпрос за „Лукойл Авиейшън България“ ЕООД и „Лукойл България Бункер“ ЕООД, предаде репортер на БГНЕС.

Решението е част от антикризисен план, изготвен от правителството за гарантиране на оперативния контрол върху дружествата от групата и за предотвратяване на рискове за работата на рафинерията в Бургас и пазара на горива.

„Правителството уважава частната собственост, правителството уважава частните интереси, но се ръководи единствено и основно от интереса на българските граждани, българските домакинства и потребители“, подчерта вицепремиерът.

Пулев свърза предприетите действия с последиците от измененията в законодателството, известни като „30-секундния закон „Лукойл“. Той посочи, че Конституционният съд е обявил промените за противоконституционни, а решението трябва да влезе в сила в следващите дни.

Според него, ако настоящето правителство не е реагирало своевременно, оперативният контрол върху дружествата от групата е можел да се върне към руските собственици и мениджъри.

„Това означава санкции, затваряне на рафинерията, сътресение на пазара на горива и сътресение за българските потребители“, заяви Пулев.

„Българската държава ще продължи чрез института на особения търговски управител да упражнява оперативен контрол върху „Лукойл България“ при пълно изпълнение на санкционните режими“, каза министърът.

Пулев заяви, че от въвеждането на санкционните ограничения рафинерията не е преработвала руски петрол и работи с доставчици, които не са обект на санкции.

„Не сме били в нарушение нито един ден, нито един час. Не е имало и една молекула руски петрол, която да е преработена в „Лукойл България“, каза той.

Вицепремиерът съобщи още, че България вече е подала официално искане до британските власти за удължаване на лиценза за дерогация. Срокът по британския режим изтича на 13 август. 

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355