България 23.09.2020 18:12 Снимка: ДНЕС+
Прокуратурата: Двама руснаци са шпионирали българската армия
Установено е, че двамата руски граждани имат дипломатически статут
Главният прокурор Иван Гешев уведоми министъра на външните работи Екатерина Захариева за събрани доказателства за извършвана разузнавателна дейност на територията на страната от двама чуждестранни граждани, ползващи се с дипломатически имунитет. Това съобщиха от пресцентъра на прокуратурата.
След получаването на съответните сигнали от ДАНС, в Специализираната прокуратура е образувано досъдебно производство за престъпление срещу Република България – за това, че две лица – чуждестранни граждани, са събирали информация, представляваща държавна тайна, с цел издаването й на чужда държава или чужда организация (престъпление по чл. 104, ал. 1 от НК).
В хода на разследването по досъдебното производство е установено, че в периода от 2016 г. до настоящия момент, двама граждани на Руската федерация са осъществявали разузнавателна дейност, при която са търсили информация за плановете за модернизация на българската армия и поддръжката на техническата годност на военната техника. Целта им е била да предадат събраната информация, представляваща държавна и служебна тайна, на руското военно разузнаване в Москва. За реализирането на незаконната си дейност двете лица са осъществявали контакти и с български граждани, които са имали достъп до информация, свързана с военно-промишления комплекс на страната. В определени случаи на българските граждани са обещавани и предоставяни финансови облаги.
Установено е, че двамата руски граждани имат дипломатически статут. Съгласно чл. 31 т. 1 от Виенската конвенция за дипломатическите отношения, въпреки наличието на основания за привличането им в качеството на обвиняеми за престъпление по чл. 104 ал. 1 НК, наказателното производство срещу двамата руски граждани е спряно, на основание чл. 25 ал. 1 т. 3 НПК - “деецът е лице с имунитет“.
На 23.09.2020 г. главният прокурор Иван Гешев е уведомил официално министъра на външните работи за установеното в хода на разследването и за действията на прокуратурата.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 10:51 Антонио Коща поздрави премиера Румен Радев за встъпването му в длъжност
- 10:40 Богомил Бонев: Весел кабинет. Нито един не става, но щом Кутев обяви, че това е негово НС...
- 10:30 73-годишната варненка била простреляна случайно при скандал между рускоговорящи
- 10:19 Рубио: Трябва да получим отговор от Иран за прекратяване на войната
- 10:09 Учени ускоряват разработката на ваксина срещу хантавируса на фона на растящите случаи
- 09:57 Французинът Пол Мание триумфира в откриващия етап от Giro d’Italia от Несебър до Бургас
- 09:47 АП: Тържествата за 9 май в Русия - в сянката на напрежението около войната с Украйна
- 09:38 Копринков става началник на кабинета на Радев, назначени са 18 зам.-министри