България 17.10.2022 13:49 Снимка: БГНЕС
Проф. Павлов: Македония канонизира български възрожденец като свой, това е кощунство
Кощунство, абсолютно нарушение на Двустранния протокол между България и РСМ, и безпрецедентно присвояване на история.
Така проф. д-р Пламен Павлов, преподавател в Историческия факултет на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“, коментира новината, че Македонската православна църква канонизира като македонец големия български възрожденец Кирил Пейчинович. В съобщението за акта на Църквата Пейчинович е представен като "македонски просветител".
"Македонската православна църква отдавна обмисля канонизирането на Пейчинович. Това не е нещо необичайно. РСМ по същия начин се отнася към Гоце Делчев, към Даме Груев, към Цар Самуил, и цяла плеяда наши общи национални герои. В случая с Кирил Пейчинович, а и с Йоаким Кърчовски - тъй като те и за него се подготвят да канонизират - с тези наши ранни възрожденци се случва абсолютно същото неуважение към историята, клонящо към чисто безочие.
Тези хора имат българско самосъзнание - Кирил Пейчинович казва, че “пише на неговия мил и простейши болгарски език” - той навсякъде се явява като българин, и би било нелепо да се твърди нещо друго", възмути се проф. Павлов.
Той даде пример с експедиция на историка проф. Николай Овчаров в Македония, който намира и още допълнителни доказателства за българското самосъзнание на Кирил Пейчинович и неговите последователи.
Канонизирането на Пейчинович днес е чиста кражба на история, категоричен е професорът: "Става дума за нещо, което е изключително неприятно: то е кражба на история, то е кощунствено отношение към самите личности, които са обект на канонизация".
Тук огромна вина има и Българската Православна Църква, смята историкът. "Вината на нашата Църква е огромна. БПЦ е призовавана и от мен, и от други хора, да канонизира подобни личности. За съжаление, братя Миладинови също ще бъдат канонизирани от Македонската църква - дано да съм лош пророк, но няма да се изненадам, ако в Северна Македония се пристъпи към канонизация и на двамата братя - мъченици. Очевидно няма никакви пречки в това кощунствено, безобразно отношение към историята ни", коментира проф. Павлов.
Това е осъдителен акт! Когато става дума за християнски ценности, не казва ли точно християнството "Не кради" и "Не лъжи", пита историкът. "Това са основни Божи заповеди. Навремето в техни учебници за духовното образование по същия начин премахнаха думата "български", и го замениха с "македонски". Трябва да се сложи край на това нещо, на това безобразно отношение към паметта на тези хора. Интересно Кирил Пейчинович как би се почувствал, ако някой му каже, че не е българин; но и дори че е антибългарин", попита професорът. И окачестви действията на Македонската църква като нарушение на двустранното споразумение между България и РСМ.
Трябва да има реакция от страна на БПЦ, и от страна на българската интелигенция, смята проф. Павлов. "Това е нарушение и на Договора за добросъседство и приятелство - независимо от всички лицемерни уверения от Скопие; и към техните задължения и поети ангажименти към ЕС. Ние виждаме как тази антибългарска риторика след отпадането на ветото на България над РСМ вместо да отслабва, започва да става все по-силна", коментира историкът./БГНЕС
Още по темата
CHF
|
1 | 2.09046 |
GBP
|
1 | 2.23754 |
RON
|
10 | 3.84438 |
TRY
|
100 | 3.94623 |
USD
|
1 | 1.68113 |
Последни новини
- 16:48 Конфискуваха 380 литра нелегален алкохол в Русенско
- 16:44 Борисов пред ГЕРБ: Настоях за оставка днес, за да не ни заличат! Ще бъдем силна опозиция!
- 16:39 По-голямата част от европейците споделят мнението на Тръмп за лидерите си
- 16:30 БСП в Сандански излезе с позиция в подкрепа на протестите
- 16:21 Коригираният законопроект за бюджета на ДОО за 2026 г. мина на първо четене
- 16:12 Арестуваха двама за кражба на 9000 лв. от таксиметров автомобил във Велико Търново
- 16:06 Костадинов: Нов морал, нов политически елит - това ѝ трябва на България
- 16:03 Германия отменя закона за чистото отопление