България 09.12.2025 11:04 Снимка: ДНЕС+
Проф. Георги Рачев: Топло и сухо време до Бъдни вечер, сняг не се очаква
Около 14 декември температурите ще се понижат леко, но остават над нормата за декември
През следващите 12 дни зимата няма да напомни за себе си – снеговалежи не се предвиждат с изключение на отделни леки превалявания високо в планината, обяви в ефира на бТВ климатологът проф. Георги Рачев.
Времето навлиза в сух период, но валежите през есента са били достатъчни и водоемите са добре запълнени, уточни той.
Антициклонът Даниела е установен над България и голяма част от Южна Европа, което задържа високото атмосферно налягане и необичайно топлите температури на континента.
В много от държавите те са с около 4° над нормата за декември. Минималните температури в Европа остават положителни, а студено време се наблюдава само в части от Северна Америка и Сибир.
За София са възможни леки отрицателни стойности на 16 и 17 декември – около -1°, но зимна обстановка не се очаква. В дните преди Бъдни вечер времето остава необичайно топло и слънчево. Прогнозата за събота и неделя обещава приятни условия на открито, особено в планините, където слънцето ще бъде по-силно.
Максималните температури ще се понижат леко, но остават над нормата. Дните ще бъдат типично есенни, без трайни студове. Въпреки подготовката за откриване на сезона зимните курорти няма да могат да работят пълноценно – нужни са температури под минус 3–4 градуса, за да се поддържа изкуствен сняг, коментира проф. Рачев. Естествена снежна покривка също няма да има скоро.
След 14 декември се очаква леко захлаждане, но на фона на необичайно топлото време то няма да доведе до зимни условия. През следващата седмица мъглите вероятно ще намалеят, а в обедните часове времето ще остане приятно и ясно.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 17:31 Росен Желязков: Над 13 хиляди деца са минали през мероприятия за превенция срещу зависимостите
- 17:22 Орешкин: ЕС загуби суверенитета си и влезе в орбитата на САЩ
- 17:14 Вдовицата на Стив Джобс даде половината пари от наследството за социални каузи: Това бе желанието му
- 17:06 Вместо удари по енергийния сектор, руските сили унищожават жп-мрежата на Украйна
- 16:57 Microsoft тръгва да спасява Windows 11 от самия себе си
- 16:50 Урсула фон дер Лайен кани Кристалина Георгиева на среща за конкурентоспособността
- 16:41 Жребият отреди още люти сблъсъци между Моуриньо и Реал Мадрид
- 16:32 Смяната на батерията на Tesla Model S може да струва двойно на цената на колата