Пристигна първият блок-влак Солун – София

България 05.09.2003 16:27

В изпълнение на приетите решения за внедряването на съвременни екологосъобразни технологии в железопътния транспорт /комбинирани превози/ днес в 9.00 ч на Контейнерния терминал в София пристигна първият блок-влак по маршрута Солун-София. Функционирането на редовната линия между Солун и София е в резултат на усилията и взаимните договорености между Министерството на транспорта и съобщенията, БДЖ ЕАД, Гръцките железници и спедиторската фирма “Maersk”.

Съставът на блок-влака е от девет вагона. Днес са превозени десет контейнера, от които седем хладилни.

Проектът предвижда движението на влака да е един път седмично в двете посоки. Очаква се през 2004 г. тази честота да се увеличи. Съществуват възможности вагоните в този влак да се увеличат до 20-22 броя. Реализацията на проекта допринася за увеличение на товарния трафик чрез комбинираните превози.

Новата технология в железопътния транспорт ще намали натоварването на пътните магистрали, в следствие на което ще се редуцира замърсяването на околната среда и ще се ограничат предпоставките за пътно-транспортни произшествия, съобщиха от пресцентъра на Министерството на транспорта и съобщенията.

CHF CHF 1 2.1183
GBP GBP 1 2.21724
RON RON 10 3.84476
TRY TRY 100 3.98599
USD USD 1 1.68752