През 2025 г. ще плащаме повече за хляб, ток и лични документи. За какво още?

България 02.01.2025 09:34 Снимка: ДНЕС+

През 2025 г. ще плащаме повече за хляб, ток и лични документи. За какво още?

От вчера и услугите за водоснабдяване и канализация са с нови цени, но не навсякъде са по-високи. В съседна Гърция пък увеличават тол таксите за главните и страничните магистрали и пътища

Повечето от промените, които касаят портфейла на българина през тази година, са заложени още през 2024 г. - като например нарастването на минималната работна заплата, новата линия на бедност и възрастта и стажа за пенсиониране. За други - като краят на намалението на ставката на ДДС за хляба и ресторантьорите, бе ясно още по време на COVID пандемията, че са с краен срок 2024 г.

Трети - като цената на електроенергията за битовите потребители, станаха ясни днес с решение на КЕВР. 

От тази година вече ще плащаме и повече за издаване на лични карти. 

От днес в цялата страна и услугите за водоснабдяване и канализация са с нови цени, но не навсякъде са по-високи. 

В съседна Гърция, която е предпочитана дестинация за почивка сред българите, пък влизат в сила увеличените тол такси за главните и страничните магистрали и пътища. 

Ето какво е различно от 2025 г.:  

ДДС ставка и праг

Връща се ставката на ДДС от 20% за хляба и ресторантьорите, която беше намалена заради пандемията от COVID-19 и остана такава в продължение на няколко години. Въпреки че хлебопроизводителите и собствениците на ресторанти възразиха срещу промяната, ставките ще се върнат на предишните си нива, тъй като срокът на намалението им изтече в края на 2024 година.

По предварителни оценки над 400 милиона лева могат да постъпят в хазната от възстановяването на 20 процентния ДДС за хляба, брашното и ресторантьорските услуги, предаде БНР.

Служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова обясни, че диференцираните ставки по принцип са предпоставка не само за увеличаване на административна тежест, но те са предпоставка за отклонение от данъчно облагане. 

От 1 януари се вдига и прагът за регистрация по ДДС. Това е втората стъпка по завишаването на прага - той става 166 хил. лв., което е и максимумът, след като от началото на 2024 г. бе повишен на 100 хил. лв. В плановете на финансовото министерство бе той да не се завишава. 

Според настоящото законодателство обаче прагът трябва да се завиши от 1 януари 2025 г., а поправките на МФ не бяха приети навреме.

Лични документи

От 1 януари поскъпва и издаването на лични документи като лични карти. Според промените в Тарифа 4 лична карта ще струва 30 лева вместо досегашните 18 лева за обикновена поръчка.

Бързата услуга вече ще струва не 36, а 60 лева, а експресната скача от 90 на 150 лева.

Запазват се сроковете за издаването на личните документи - обикновената услуга трае до 30 дни, бърза - до три работни дни, експресна - до осем работни часа.

Поскъпване на тока за бита и синьото гориво

На закрито заседание Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) утвърди средно увеличение на цената на електроенергията за битовите потребители с 8,42%, считано от 1 януари 2025 г., предаде БНР.

За клиентите на "Електрохолд" цената нараства с 8,36%, на ЕВН - с 8,39%, а за клиентите на "Енерго Про" - с 8.55%, като в тези цени са включени и цените за мрежовите услуги, посочват от държавния регулатор.

От КЕВР посочват, че основната причина, която налага изменението на цените на електрическата енергия и премиите, е значителното увеличение на прогнозната годишна пазарна цена за базов товар за периода юли 2024 - юни 2025 г. с повече от 23% (от 173,09 лв./MWh на 212,12 лв./MWh), което отразява постигнатата цена към 30-то ноември 2024 г. и прогнозната за оставащия период до 30-ти юни 2025г.

Повишението на цените на електрическата енергия за бита се дължи и на по-големите разходи на обществения доставчик поради увеличените количества електрическа енергия за регулирания пазар в размер на 927 000 мегаватчаса (MWh), значителна част от които ще бъдат осигурени от "ТЕЦ Марица изток 2" ЕАД въз основа на заповед на министъра на енергетиката.

Допълнителен фактор по отношение изменението на преференциалните цени на електрическата енергия и премиите на производителите от комбинирано производство на електрическа и топлинна енергия е необходимостта от актуализиране на цената на природния газ, чиято постигната и прогнозна за оставащия срок от периода цена е с над 17% по-висока от определената прогнозна цена в началото на ценовия период.

Трябва да се отбележи, че цените на топлинната енергия остават непроменени, посочват още от КЕВР.

Преди приемането на ценовото решение Комисията проведе на 18-и декември 2024 г. обществено обсъждане, на което бяха поканени всички заинтересовани страни.

Освен това днес регулаторът утвърди цена на природния газ за месец януари в размер на 81,94 лв./MWh, без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС. 

На тази цена "Булгаргаз" ще продава природен газ на крайните снабдители и на лица, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия. КЕВР утвърди цената след извършен анализ на внесените от обществения доставчик днес актуални данни, формиращи цената на природния газ за настоящия месец.

Независимо, че утвърдената цена от 81,94 лева за мегаватчас (MWh) е по-висока спрямо цената за декември със 7,97 процента, тя е по-ниска от първоначално заявената от "Булгаргаз" и запазва конкурентност за българските бизнес и битови потребители на природен газ, изтъкват от КЕВР. От регулатора допълват, че в продължение на около две седмици индексът TTF намаля до цена дори малко под 40 евро/MWh, но днес той е висок, за което има причина и това е прекратяването на доставките на природен газ през Украйна за няколко източно европейски страни.

За България няма никаква опасност за сигурността на доставките, увери КЕВР. Запълняемостта на подземното газово хранилище в Чирен към 30 декември е 73,74 процента, което е по-високо от средното за Европейския съюз (72,72 на сто).

Нови цени на ВиК услугите в страната

От днес в цялата страна услугите за водоснабдяване и канализация са с нови цени. Промените се движат от поскъпване с 19 процента в Сливен до поевтиняване с 15 на сто в Добрич, обобщава БНТ.

От днес най-скъпа е водата в Разград и Силистра - над 6 лева за кубик. Близо толкова е цената на ВиК услугите и в Шумен. В по-голямата част от страната кубик вода вече струва около 5 лева.

Най-висок процентен ръст на цените обаче има в Сливен, където скокът е с 19 на сто - до 4,70 лв. Независимо че само преди 3 месеца имаше поскъпване на водата в София с 20 на сто, сега има ново 4-процентно увеличение. Със същите проценти се покачва цената в Пловдив и Бургас.

Поевтинява ВиК услугата в Добрич. Намалението е с 15 на сто, а цената става 3,70 лева за кубик.

Най-евтина е водата в Пазарджик, където кубикът струва 3 лева. Цените са окончателни и ще важат за цялата следваща година.

Цената, която абонатите на ВиК-Сливен ще трябва да плащат, е 4,65 лева за кубик. Увеличението е шоково и според мнозина не е реално, защото водата се доставя по гравитачен път и не минава през пречиствателна станция. В началото на декември дори се стигна и до протест пред сградата на дружеството, но и това не разубеди КЕВР.

Минимална работна заплата, линия на бедност и възраст и стаж за пенсия

От днес нараства и минималната работна заплата с 15,4 на сто, тоест става 1077 лева. Увеличението влиза в сила с правителствено постановление, което през октомври миналата година беше обнародвано в Държавен вестник.

Постановлението на правителството за определянето на новия размер на минималната заплата за 2025 година от 1077 лева беше прието на основание на разпоредбите на Кодекса на труда, според които най-ниското възнаграждение е 50 процента от средната работна заплата за страната за период от 12 месеца. Така беше определена и нова минимална часова работна заплата от шест лева и четиридесет и девет стотинки при нормална продължителност на работното време от осем часа и при петдневна работна седмица.

От 1 януари има и нова официална линия на бедност - 638 лева, също определена с правителствено постановление. Стойността ѝ се повишава със 112 лева или с 21,3% в сравнение с 2024 година. С увеличаването ѝ растат и обвързаните с нея социални помощи и финансова подкрепа, изплащани по реда на законите за социално подпомагане, за хората с увреждания и за закрила на детето.

През 2025 година продължава нарастването на възрастта и стажа за пенсия. За жените и двата показателя се увеличават с по два месеца в сравнение с 2024 година и са съответно 62 години и 4 месеца и 36 години и осем месеца.

За мъжете възрастта расте с един месец в сравнение с досегашната и достига 64 години и осем месеца, а изискуемият стаж нараства с два месеца и става 39 години и осем месеца. При липса на приет нов бюджет по сега действащото законодателство минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се остава 933 лева, а максималният осигурителен доход 3750 лева.

Понижаване на основната лихва

И през януари продължава понижаването на основната лихва.

От 1 януари изчисляваният от Българската народна банка показател се понижи с 9 пункта спрямо декември до 2.95%, припомня economic.bg. БНБ изчислява основната лихва в България по данни от кредитните сделки, сключени от търговските банки.

Намалението отразява падащите лихви по някои видове заеми и задържането на нивата по ипотеките. Основният лихвен процент в България започна да се понижава в началото на 2024 г., когато все още бе близо 4%.

По-скъпо пътуване по магистрали и шосета в Гърция

В Гърция, която е сред предпочитаните от българите за почивка, от 1 януари влизат в сила новите, увеличени тол такси за главните и страничните магистрали и пътища, съобщи в. "Катимерини", цитиран от БТА.

От 1 януари се покачват тарифите за преминаване на автомобили по магистралите Патра - Коринт - Елефсина и Антирио - Янина, както и за моста Рио - Антирио.

С увеличението пътуването с лек автомобил от Патра до Елефсина вече ще струва 13,30 евро, в сравнение с 12,60 евро досега.

Маршрутът от Антирио до Янина ще струва на водачите на леки коли 14,35 евро, съгласно актуализираните тарифи, което е увеличение спрямо предишните 13,70 евро.

За преминаване на лек автомобил по моста в Антирио новата цена е 15,40 евро в сравнение с 14,70 евро преди.

От 8 януари влизат в сила и нови увеличения на пътните таксите за автомагистралата Коринт - Триполи - Каламата и за участъка Лефктро - Спарти.

Според новите тарифи цената на пътуването от Коринт до Каламата за лек автомобил ще бъде 11,30 евро, при 10,80 евро преди, а цената за маршрута Коринт - Триполи, включително участъка Лефктро - Спарта, ще се увеличи на 12,45 евро от 11,90 евро досега.

CHF CHF 1 2.08912
GBP GBP 1 2.35662
RON RON 10 3.93116
TRY TRY 100 5.3695
USD USD 1 1.89905