Премиерът за бюджета: Нуждаем се от подкрепата на ГЕРБ, няма непреодолими различия

България 15.11.2023 14:51 Снимка: ДНЕС+

Премиерът за бюджета: Нуждаем се от подкрепата на ГЕРБ, няма непреодолими различия

Бюджетът е толкова важен приоритет за всички, че не мога да си помисля някой да тръгне да си играе с приемането или неприемането му. Така премиерът акад. Николай Денков реагира на възможността финансовата рамка за 2024 г. да не бъде приета след острите критики, които отправиха по нея (не)коалиционните партньори от ГЕРБ и ДПС по-рано. "Важно е двете страни да седнат заедно и да обсъдят различията. Това съм казал на финансовия министър, това казах и на г-н Борисов. Ако се погледне какви аргументи се изтъкват, ще се види, че няма непреодолими противоречия, просто трябва да се формулират различията, така че бюджетът да бъде приемлив и за ГЕРБ. Ние имаме нужда от тяхната подкрепа", обясни Денков.

Той не вижда пропуски в бюджета. "Става дума за това каква е философията му - дали се прави пестеливо и внимателно, както доста години с "постната пица", след което всяка година фискална се оказваше, че има голям излишък, който се раздаваше. Това бе предишния подход. Този на министър Василев е доста различен, той иска да са ясни политиките, които трябва да се финансират, с ясни резултати, след което се опитва максимално да осигури приходи и средства за политиките. Бюджетите са напрегнати, както се казва на техния език", оправда той идеите на Асен Василев.

Премиерът отбеляза, че по време на вота на недоверие са се чули много неистини и дезинформация, а много от изказванията били "само, за да се снимат клипчета и после да се качват по социалните мрежи". Според него по отношение на армията в момента се правят много сериозни усилия и по отношение на въоръжението и окомплектоване на състава. Той няма притеснения за вота на недоверие, защото "съдържанието на искането за оставка е празно". Опозицията просото търсела всякакви варианти да събори правителството.

За Съвета за сигурност утре той подчерта, че също иска да падне дегорацията. "Но като премиер мой първи приоритет е пазарът на горива да бъде стабилен. С искането дерогацията да падне за 3 дни се създават огромни рискове", настоя той. Целта е да се съберат служби, министри и експерти, да кажат има ли промяна спрямо казаното предния път и тези, които предлагат по-ранното й отпадане да чуят аргументите им.

Още по темата

CHF CHF 1 2.09336
GBP GBP 1 2.24421
RON RON 10 3.85712
TRY TRY 100 4.11361
USD USD 1 1.66823