Преглед на икономическия печат – 11 май 2005г.
България 11.05.2005 10:20
ДНЕВНИК – България подписа 4 финансови меморандума по ФАР-Трансгранично сътрудничество
Четири финансови меморандуми между България и Европейската комисия по Програма Фар за трансгранично сътрудничество бяха подписани днес в Министерство на финансите, предаде пресцентърът на министерството. Меморандумите са по Програма "Добросъседство" с Гърция, Румъния, Македония и Сърбия и Черна Гора и са на обща стойност 33 млн. евро (20 млн. евро с Гърция, 8 млн. евро с Румъния, 3 млн. евро със Сърбия и Черна гора и 2 млн. евро с Македония). Средствата ще бъдат използвани за реализиране на проекти в следните приоритетни области: подобряване на транспортната инфраструктура; опазване на околната среда; развитие на културните, туристическите и човешките ресурси; засилване на икономическата активност и трансграничните връзки на местно ниво чрез фондове за малки проекти "хора за хора" и техническа помощ за разработване на програмни документи за бъдещо сътрудничество.
Чуждите туроператори загърбват големите курорти
Заради презастрояването и свръхпредлагането на легла големите европейски туроператори "Томас Кук", ТУИ (TUI| и ИТС (ITS) драстично свиват финансирането на хотели в големите български курорти. Те вече смятат за риск участието си в изграждането на нови бази - най-вече в Слънчев бряг и Златни пясъци, и насочват интереса си към по-малките курортни селища по Южното Черноморие. "Досега се борехме за легла, но вече има достатъчно и дори свръхпредлагане", заяви Христо Колев, представител на "Томас Кук" и управител на "Елит турс". Според него не може да продължава да се строи безразборно и да няма кой да пълни базата. Още в края на 2004 година пък Дитер Земелрот, мениджър по финансиране на строителството в ТУИ обяви, че ще се насочат към изграждане на добри хотели по Южното Черноморие. Той обаче предупреди, че трябва да се внимава и да не се допуска прекомерното застрояване да се прехвърли и там. "Презастрояването на големите курорти е негативен процес и може да доведе до отлив от тях. Особено това се отнася за германския пазар, който е изключително колеблив в момента", допълни Калин Сутев от Бе Те Ес - дружеството, което представлява у нас германския туроператор ИТС.
Над 2 млн. българи се осигуряват в универсалните фондове
Над 2 млн. българи се осигуряват в универсалните фондове към края на 2004 г., сочат данните на "Осигурителния надзор". В тях пари за втора, задължителна пенсия трупат всички сънародници, които са родени след 31 декември 1959 г. и в момента работят. В рамките на една година те са се увиличили с 400 хиляди, след като през 2003 г. броят им е бил 1.6 млн. Натрупаните средства по партидите възлизат на над 261 млн. лв., което е ръст от близо 130%. В абсолютно изражение повишението е със 147 млн. лв. От тази сума само постъпленията от осигурителни вноски са 134 млн. лв.
Контролът над хранителните добавки се затяга
От тази година се усилва контролът над производството и разпространението на хранителните добавки, досега на практика такъв не е имал, каза Огнян Радев, председател на Асоциацията на производителите на хранителни добавки в България, в която членуват 14 фирми. Поради липсата на надзор някои добавки се произвеждали при не достатъчно добри условия, а при други се спекулирало с рекламата и съдържанието на продуктите, поясни той.
СЕГА - АЕЦ "Белене" ще произвежда най-скъпия ток в България
Токът от АЕЦ "Белене" ще струва между 3,2 и 3,7 евроцента за киловатчас. Това ще е най-скъпата електроенергия, произвеждана някога в България. Цифрите бяха съобщени при старта на процедурата за избор на главен изпълнител на новата атомна мощност вчера. "Нашите изчисления показват, че при цена на тока между 3,2 и 3,7 евроцента, инвеститорът ще може да си осигури доходност между 11 и 14%, което дава увереност за интерес към процедурата", заяви Анатоли Белчев, директор "Корпоративни финанси" на консултанта по финансовата част "Делойт България".
До 20 май спират строежите на Златни пясъци
До 20 май комплекс Златни пясъци трябва да бъде изчистен от строителни отпадъци и боклуците, съобщи кметът на Варна Кирил Йорданов. От днес спира влизането на бетоновози и тежка строителна техника в курорта. Срокът за прекратяване на строителството бе 1 май, но за хотел "Ермитаж" и вилно селище "Болеро" общината допусна изключение. В двата обекта трябва да бъдат изградени подпорни стени срещу евентуални свлачища. В разрез със забраната в комплекса са влизали бетоновози, обяви кметът. Общината ще направи проверка и ще накаже нарушителя, обеща кметът.
Съдът ще решава спора между БТК и кабеларките
Конфликтът между БТК и кабелните оператори за съвместното ползване на шахтите ще бъде решаван от 5-членен състав на Върховния административен съд (ВАС). Делото е насрочено за 9 юни, съобщиха вчера от ВАС. Конфликтът бе разрешен временно миналата седмица, като телекомът отложи с 2 месеца намерението си да реже кабелите, поставени незаконно в каналните шахти. Действителната причина за отлагането беше, че съдът все още не се е произнесъл окончателно дали БТК има право да налага свои условия за съвместно ползване на съоръжения или трябва да ги съгласува с Комисията за регулиране на съобщенията (КРС).
СТАНДАРТ - Харчат 60 млн. за изборите
Най-малко 60 млн. лева ще се завъртят в държавата до 25 юни. Парите ще се харчат с лека ръка за парламентарните избори. 42 млн. лв. ще пръснат щабовете за агитация. По закон 24-те партии имат право на по 1 млн. за кампания, а 9-те коалиции - на по 2 млн. лева. Централите обаче винаги набират допълнителни пари от дарения, които успяват да скрият. Разчетите на големите централи показват, че за плакати, брошури и рекламни материали отиват над 200 000 лв. 5000 лв. струва еднократен 30-секунден тв клип.
Всеки от певците, които ще пеят по партийни митинги и концерти, иска поне 5000 за качване на сцената. Отделно държавата ще даде поне 11 млн. лв. за бюлетини и избирателни списъци, охрана на вота, заплати. Очаква се обаче парите да бъдат завишени.
Чакаме 10 компании за АЕЦ "Белене"
Националната електрическа компания даде началото на процедурата за избор на изпълнител за изграждането на АЕЦ "Белене". Днес поканата към кандидатите излиза във "Файненшъл таймс" и българските вестници. До 27 юни е срокът за подаване на заявленията, обясни енергийният министър Мирослав Севлиевски. На базата на представените документи до 17 юли комисия ще определи кои от компаниите ще бъдат допуснати до участие в конкурса. До 90 дни след това ще се приемат финансовите оферти на кандидатите. Те трябва да предоставят банкова гаранция за 5 млн. лв. За да бъдат допуснати до участие в конкурса, компаниите трябва да имат годишен оборот от $5 млрд. и опит в успешното реализиране на проекти за АЕЦ. Според Севлиевски в света има 10 такива компании и предстои да видим кои от тях ще проявят интерес. На база на подадените оферти ще бъде преценено какъв да бъде финансовият модел за "Белене", обясниха консултантите от "Парсънс" и "Делойт и Туш".
Слагат митничар във всеки склад за алкохол
Постоянен контрол на място от митничари ще има във всички цехове и складове на едро за алкохол и цигари. Това ще бъде записано в правилника за прилагане на новия закон за акцизите, който до дни трябва да бъде приет на второ четене от бюджетната комисия на парламента. Екип от Агенция "Митници" вчера се запозна с опита на Словакия в контрола на акцизните складове. От 1 август и у нас всички производители и търговци на едро с акцизни стоки трябва да се лицензират като складове. В Словакия във всяка фабрика за алкохол има постоянно по двама митничари. С тази дейност са заети 900 души.
Прегледът на печата е изготвен от econ.bg.
Четири финансови меморандуми между България и Европейската комисия по Програма Фар за трансгранично сътрудничество бяха подписани днес в Министерство на финансите, предаде пресцентърът на министерството. Меморандумите са по Програма "Добросъседство" с Гърция, Румъния, Македония и Сърбия и Черна Гора и са на обща стойност 33 млн. евро (20 млн. евро с Гърция, 8 млн. евро с Румъния, 3 млн. евро със Сърбия и Черна гора и 2 млн. евро с Македония). Средствата ще бъдат използвани за реализиране на проекти в следните приоритетни области: подобряване на транспортната инфраструктура; опазване на околната среда; развитие на културните, туристическите и човешките ресурси; засилване на икономическата активност и трансграничните връзки на местно ниво чрез фондове за малки проекти "хора за хора" и техническа помощ за разработване на програмни документи за бъдещо сътрудничество.
Чуждите туроператори загърбват големите курорти
Заради презастрояването и свръхпредлагането на легла големите европейски туроператори "Томас Кук", ТУИ (TUI| и ИТС (ITS) драстично свиват финансирането на хотели в големите български курорти. Те вече смятат за риск участието си в изграждането на нови бази - най-вече в Слънчев бряг и Златни пясъци, и насочват интереса си към по-малките курортни селища по Южното Черноморие. "Досега се борехме за легла, но вече има достатъчно и дори свръхпредлагане", заяви Христо Колев, представител на "Томас Кук" и управител на "Елит турс". Според него не може да продължава да се строи безразборно и да няма кой да пълни базата. Още в края на 2004 година пък Дитер Земелрот, мениджър по финансиране на строителството в ТУИ обяви, че ще се насочат към изграждане на добри хотели по Южното Черноморие. Той обаче предупреди, че трябва да се внимава и да не се допуска прекомерното застрояване да се прехвърли и там. "Презастрояването на големите курорти е негативен процес и може да доведе до отлив от тях. Особено това се отнася за германския пазар, който е изключително колеблив в момента", допълни Калин Сутев от Бе Те Ес - дружеството, което представлява у нас германския туроператор ИТС.
Над 2 млн. българи се осигуряват в универсалните фондове
Над 2 млн. българи се осигуряват в универсалните фондове към края на 2004 г., сочат данните на "Осигурителния надзор". В тях пари за втора, задължителна пенсия трупат всички сънародници, които са родени след 31 декември 1959 г. и в момента работят. В рамките на една година те са се увиличили с 400 хиляди, след като през 2003 г. броят им е бил 1.6 млн. Натрупаните средства по партидите възлизат на над 261 млн. лв., което е ръст от близо 130%. В абсолютно изражение повишението е със 147 млн. лв. От тази сума само постъпленията от осигурителни вноски са 134 млн. лв.
Контролът над хранителните добавки се затяга
От тази година се усилва контролът над производството и разпространението на хранителните добавки, досега на практика такъв не е имал, каза Огнян Радев, председател на Асоциацията на производителите на хранителни добавки в България, в която членуват 14 фирми. Поради липсата на надзор някои добавки се произвеждали при не достатъчно добри условия, а при други се спекулирало с рекламата и съдържанието на продуктите, поясни той.
СЕГА - АЕЦ "Белене" ще произвежда най-скъпия ток в България
Токът от АЕЦ "Белене" ще струва между 3,2 и 3,7 евроцента за киловатчас. Това ще е най-скъпата електроенергия, произвеждана някога в България. Цифрите бяха съобщени при старта на процедурата за избор на главен изпълнител на новата атомна мощност вчера. "Нашите изчисления показват, че при цена на тока между 3,2 и 3,7 евроцента, инвеститорът ще може да си осигури доходност между 11 и 14%, което дава увереност за интерес към процедурата", заяви Анатоли Белчев, директор "Корпоративни финанси" на консултанта по финансовата част "Делойт България".
До 20 май спират строежите на Златни пясъци
До 20 май комплекс Златни пясъци трябва да бъде изчистен от строителни отпадъци и боклуците, съобщи кметът на Варна Кирил Йорданов. От днес спира влизането на бетоновози и тежка строителна техника в курорта. Срокът за прекратяване на строителството бе 1 май, но за хотел "Ермитаж" и вилно селище "Болеро" общината допусна изключение. В двата обекта трябва да бъдат изградени подпорни стени срещу евентуални свлачища. В разрез със забраната в комплекса са влизали бетоновози, обяви кметът. Общината ще направи проверка и ще накаже нарушителя, обеща кметът.
Съдът ще решава спора между БТК и кабеларките
Конфликтът между БТК и кабелните оператори за съвместното ползване на шахтите ще бъде решаван от 5-членен състав на Върховния административен съд (ВАС). Делото е насрочено за 9 юни, съобщиха вчера от ВАС. Конфликтът бе разрешен временно миналата седмица, като телекомът отложи с 2 месеца намерението си да реже кабелите, поставени незаконно в каналните шахти. Действителната причина за отлагането беше, че съдът все още не се е произнесъл окончателно дали БТК има право да налага свои условия за съвместно ползване на съоръжения или трябва да ги съгласува с Комисията за регулиране на съобщенията (КРС).
СТАНДАРТ - Харчат 60 млн. за изборите
Най-малко 60 млн. лева ще се завъртят в държавата до 25 юни. Парите ще се харчат с лека ръка за парламентарните избори. 42 млн. лв. ще пръснат щабовете за агитация. По закон 24-те партии имат право на по 1 млн. за кампания, а 9-те коалиции - на по 2 млн. лева. Централите обаче винаги набират допълнителни пари от дарения, които успяват да скрият. Разчетите на големите централи показват, че за плакати, брошури и рекламни материали отиват над 200 000 лв. 5000 лв. струва еднократен 30-секунден тв клип.
Всеки от певците, които ще пеят по партийни митинги и концерти, иска поне 5000 за качване на сцената. Отделно държавата ще даде поне 11 млн. лв. за бюлетини и избирателни списъци, охрана на вота, заплати. Очаква се обаче парите да бъдат завишени.
Чакаме 10 компании за АЕЦ "Белене"
Националната електрическа компания даде началото на процедурата за избор на изпълнител за изграждането на АЕЦ "Белене". Днес поканата към кандидатите излиза във "Файненшъл таймс" и българските вестници. До 27 юни е срокът за подаване на заявленията, обясни енергийният министър Мирослав Севлиевски. На базата на представените документи до 17 юли комисия ще определи кои от компаниите ще бъдат допуснати до участие в конкурса. До 90 дни след това ще се приемат финансовите оферти на кандидатите. Те трябва да предоставят банкова гаранция за 5 млн. лв. За да бъдат допуснати до участие в конкурса, компаниите трябва да имат годишен оборот от $5 млрд. и опит в успешното реализиране на проекти за АЕЦ. Според Севлиевски в света има 10 такива компании и предстои да видим кои от тях ще проявят интерес. На база на подадените оферти ще бъде преценено какъв да бъде финансовият модел за "Белене", обясниха консултантите от "Парсънс" и "Делойт и Туш".
Слагат митничар във всеки склад за алкохол
Постоянен контрол на място от митничари ще има във всички цехове и складове на едро за алкохол и цигари. Това ще бъде записано в правилника за прилагане на новия закон за акцизите, който до дни трябва да бъде приет на второ четене от бюджетната комисия на парламента. Екип от Агенция "Митници" вчера се запозна с опита на Словакия в контрола на акцизните складове. От 1 август и у нас всички производители и търговци на едро с акцизни стоки трябва да се лицензират като складове. В Словакия във всяка фабрика за алкохол има постоянно по двама митничари. С тази дейност са заети 900 души.
Прегледът на печата е изготвен от econ.bg.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 12:19 Съдии от МНС завеждат дело срещу администрацията на Тръмп
- 12:11 Сеизмолог: През следващите месеци ще има множество земетресения с магнитут 5, дори 6, във Венецуела
- 12:03 Великобритания продава 100 000 тона конфискуван руски петрол и дава парите на Украйна
- 11:55 Витанов защити проекта за държавен бюджет: Времето на фискалните илюзии и абракадабри приключи
- 11:50 Прокуратурата за удара на "Тракия": Няма данни за заспал водач или спукана гума на тира
- 11:47 Две фирми са глобени с 310 000 евро за продажба на фалшиво масло като немско
- 11:44 10-годишно момиче се удави в басейна на хотел в Ахелой
- 11:39 Майките излизат на протест на 1 юли