България 05.12.2024 13:31 Снимка: ДНЕС+
ПП-ДБ питат Конституционния съд може ли ВСС с изтекъл мандат да избере нов главен прокурор
От "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) внесоха искане в Конституционния съд (КС) за тълкуване на текста на параграф 23 от Конституцията, съгласно който действащият състав на Висшия съдебен съвет (ВСС) може да избира главен прокурор и председател на Върховния административен съд (ВАС). Това каза пред журналисти депутатът от ПП-ДБ и бивш министър на правосъдието Атанас Славов, цитиран от БТА.
"Считаме, че КС трябва да тълкува, защото ВСС с изтекъл мандат, изцяло делегитимиран пред обществото, няма как да инвестира доверие за такъв важен избор за съдебната система. Още повече това е ВСС, в който в професионалната квота, избрана от самите магистрати, има петима липсващи членове. Това подрива доверието във ВСС. Това, според нас, е пречка за адекватно конституционно упражняване на неговите правомощия. Искаме Конституционният съд със свое решение ясно да каже именно това", заяви Славов. Той обясни, че процедурите все още са висящи и от ПП-ДБ са подготвили и законодателни промени, които да спрат действащите процедури.
Депутатът от ПП-ДБ Васил Пандов коментира, че с искането си подпомагат колегите си от ГЕРБ-СДС, които също внесоха такова питане преди седмица. Искаме КС да разгледа в пълнота всички аргументи от правото на Европейския съюз (ЕС) и Европейския съд за правата на човека и по-специално има много практики на Съда по правата на човека, според които органи на съдебната власт с изтекъл мандат не трябва да избират ръководни органи на съдебните системи, разясни Пандов. Трябва да посочим още едно важно обстоятелство, а именно, че още създателите на конституционните текстове са предвидили различни мандати на тримата големи - председателите на върховните съдилища и главният прокурор и на ВСС. Тази разлика в мандатите не е случайна, обясни той и изтъкна, че тя е именно затова да не може един и същи персонален състав на ВСС да избира последователно двама ръководители на прокуратура или ВАС.
Народният представител от ПП-ДБ Лена Бориславова обясни, че има и друга практика на Конституционния съд след 2005 г., която казва, че, след като изтече мандатът на председателя на Върховния административен съд, той не може да продължи да изпълнява тази дейност, нито като временно изпълняващ, нито с други административни хватки. В момента това, което се случва с функциите на Чолаков, които биват изкуствено продължени, е в нарушение на текстове на КС. Предходно решение конкретно за тримата големи казва, че те не могат да извършват и упражняват тази дейност, добави тя.
Лена Бориславова заяви, че още днес ще внесат в парламента законодателни промени, в които ще се предвиди текст, с който се забранява тримата големи да могат изкуствено да удължават мандата си. Допълнително всеки временно изпълняващ длъжността ще бъде ограничен за срок от шест месеца да извършва тази дейност, посочи тя.
Относно постигането на мнозинство в парламента, Бориславова каза, че очаква в рамките на днешния ден БСП да подкрепят декларацията за "санитарния кордон". По думите ѝ това означава, че ще бъде събрано необходимото мнозинство около номинацията на доц. Наталия Киселова, която, по думите на Бориславова, е "една прекрасна кандидатура". Вече, когато нейната партия, която я издига и застава зад нея, също се приобщава към идеите в декларацията срещу Пеевски, в която е Законът за съдебната власт и спирането на Сарафов, трябва да видим "бял пушек" от комина, каза Бориславова.
Атанас Славов добави, че днес коалицията ще има своя кандидатура за председател на парламента в лицето на Атанас Атанасов, което означава, че в рамките на първото гласуване, ще подкрепят него. Нашата надежда е, че той ще стигне до балотаж, за да можем да гласуваме за него на балотажа, но общото ни убеждение е, че до края на седмицата ще има избран председател на Народното събрание, добави той. На въпрос ще има ли консенсус в коалицията при гласуването на балотажа за доц. Киселова, Славов отговори, че това е въпрос след първото гласуване, на което ще бъде подкрепен Атанасов.
Славов коментира и евентуалното избиране на Борислав Сарафов за главен прокурор на 16 януари, като, според него, то ще е нелегитимно. Надявам се този парламент, а не следващ, да започне процедурата за избор на нов състав на ВСС. Това е наша амбиция, наред с попълването на позициите в другите регулаторни органи, добави той. Васил Пандов разясни, че президентът може да не подпише указа за назначаването на новия главен прокурор, докато не се получи решението на КС. Няма срок в Конституцията, в който президентът да подпише този указ, добави той.
Добрите практики биха диктували едно отлагане и спиране на процедурата, коментира Лена Бориславова и добави, че в момента се оформят все повече гласове зад декларацията срещу Пеевски и "санитарния кордон", в която именно като първа точка стои спиране на процедурата за главен прокурор. Няма никаква пречка да бъде прието законодателство, което да блокира тази нелегитимна процедура, добави тя.
Още по темата
CHF | 1 | 2.084 |
GBP | 1 | 2.3552 |
RON | 10 | 3.93274 |
TRY | 100 | 5.32077 |
USD | 1 | 1.85951 |
Последни новини
- 14:37 Установиха огнище на шарка при нерегистрирани животни в Ямболско
- 14:21 Ерол Мюмюн: Делян Пеевски може да поеме отговорността да е премиер
- 14:08 Пиян шофьор предизвика катастрофа край Варна, шестима са пострадали
- 13:55 БСП решава дали да преговаря с ГЕРБ
- 13:42 Кои служители ще получат увеличение на заплатите догодина
- 13:29 Ще поскъпне ли месото за Коледа
- 13:16 Какво се заплаща от пациента, ако се лекува по клинична пътека
- 13:03 Опозицията в Южна Корея няма да иска импийчмънт на премиера Хан Дък-су