Подписахме декларация за развитието на Коридор №VІІІ
България 31.03.2004 17:57
Министрите на транспорта на България, Македония, Албания и Италия, гръцкият посланик в Албания и представителят на Европейската комисия подписаха днес в Тирана съвместна декларация в подкрепа на развитието на Коридор №VІІІ. Това стана по време на неформалната среща на министрите на транспорта на страните-участнички в Общоевропейския транспортен коридор № VІІІ – България, Италия, Албания, Македония и Гърция.
В декларацията се призовава Европейската комисия и международните институции да приемат проектите по Коридор №VІІІ като свои приоритети, включително и по отношение на осигуряването на различни форми на финансиране за проектите – съобщи вицепремиерът Николай Василев.
Министър Василев беше на тридневно посещение в столицата на Албания, Тирана, където днес взе участие в неформалната среща на министрите на транспорта на страните-участнички в Коридор №VІІІ. Разговорите се проведоха по инициатива на министъра на транспорта и съобщенията на Република Албания Спартак Почи.
Министър Василев съобщи на своите колеги, че по покана на премиера Симеон Сакскобургготски още тази година ще се проведе среща на министър-председателите на държавите, през които минава Коридор №VІІІ. На нея ще бъдат обсъдени и предприети следващите конкретни мерки за развитието и експлоатацията на Коридора.
В речта си Николай Василев акцентира върху ролята на транспортната инфраструктура за привличането на повече инвестиции в икономиката на всички балкански страни. Министър Василев подчерта, че за България има два основни приоритета. Единият е изграждането на пътната инфраструктура по протежението на Коридор №VІІІ - процес, който е в напреднала фаза и до 1-2 години може да очакваме добри пътища между Тирана, Скопие, София, Бургас и Варна. И вторият приоритет е изграждането на железопътната линия от София до Скопие, а в последствие и от Скопие до Тирана.
Министрите, участващи в срещата, са се съгласили с това София да стане център за ръководство на въздушното движение на Балканите. Транспортните министри на Албания и Македония заявиха, че приветстват и очакват създаването на балканска авиолиния от типа “совалка”. Първоначално авиокомпанията “Хемус Ер” ще лети по дестинацията Тирана – Скопие – София – Букурещ и обратно, съобщи министър Василев. Считаме, че така ще бъдат осигурени добри връзки с другите балкански и европейски дестинации, защото “Хемус Ер” лети и до Истанбул, и Атина. Така на практика ще издигнем ролята на София като един от важните регионални центрове – каза още министър Василев.
Вторият етап на този проект предвижда създаването на подобна въздушна линия с Белград и Загреб.
На 29 март министър Василев се срещна в Тирана с министъра на транспорта и телекомуникациите на Албания Спартак Почи. По-късно двамата министри откриха заседанието на Четвъртата сесия на Смесената междуправителствена българо-албанска комисия за търговско-икономическо сътрудничество и Българо-албански бизнес-форум. Министър Василев имаше срещи и с Юли Буфи, председател на икономическата комисия на албанския парламент, с Кастриот Ислями, министър на външните работи и с Анастас Ангели, министър на икономиката, както и с Арбен Малай, министър на финансите. По молба на министър Малай Албания ще изпрати експерти в българските министерства на транспорта и съобщения и на финансите, за да се запознаят с нашия опит в областта на инфраструктурата и финансовата ни политика.
На Четвъртата сесия на Смесената междуправителствена българо-албанска комисия за търговско-икономическо сътрудничество беше подчертано, че България е на 5-то място по внос за Албания и че нашата страна ще се стреми да задълбочи партньорството си с Албания в областта на туризма и бизнеса.
В декларацията се призовава Европейската комисия и международните институции да приемат проектите по Коридор №VІІІ като свои приоритети, включително и по отношение на осигуряването на различни форми на финансиране за проектите – съобщи вицепремиерът Николай Василев.
Министър Василев беше на тридневно посещение в столицата на Албания, Тирана, където днес взе участие в неформалната среща на министрите на транспорта на страните-участнички в Коридор №VІІІ. Разговорите се проведоха по инициатива на министъра на транспорта и съобщенията на Република Албания Спартак Почи.
Министър Василев съобщи на своите колеги, че по покана на премиера Симеон Сакскобургготски още тази година ще се проведе среща на министър-председателите на държавите, през които минава Коридор №VІІІ. На нея ще бъдат обсъдени и предприети следващите конкретни мерки за развитието и експлоатацията на Коридора.
В речта си Николай Василев акцентира върху ролята на транспортната инфраструктура за привличането на повече инвестиции в икономиката на всички балкански страни. Министър Василев подчерта, че за България има два основни приоритета. Единият е изграждането на пътната инфраструктура по протежението на Коридор №VІІІ - процес, който е в напреднала фаза и до 1-2 години може да очакваме добри пътища между Тирана, Скопие, София, Бургас и Варна. И вторият приоритет е изграждането на железопътната линия от София до Скопие, а в последствие и от Скопие до Тирана.
Министрите, участващи в срещата, са се съгласили с това София да стане център за ръководство на въздушното движение на Балканите. Транспортните министри на Албания и Македония заявиха, че приветстват и очакват създаването на балканска авиолиния от типа “совалка”. Първоначално авиокомпанията “Хемус Ер” ще лети по дестинацията Тирана – Скопие – София – Букурещ и обратно, съобщи министър Василев. Считаме, че така ще бъдат осигурени добри връзки с другите балкански и европейски дестинации, защото “Хемус Ер” лети и до Истанбул, и Атина. Така на практика ще издигнем ролята на София като един от важните регионални центрове – каза още министър Василев.
Вторият етап на този проект предвижда създаването на подобна въздушна линия с Белград и Загреб.
На 29 март министър Василев се срещна в Тирана с министъра на транспорта и телекомуникациите на Албания Спартак Почи. По-късно двамата министри откриха заседанието на Четвъртата сесия на Смесената междуправителствена българо-албанска комисия за търговско-икономическо сътрудничество и Българо-албански бизнес-форум. Министър Василев имаше срещи и с Юли Буфи, председател на икономическата комисия на албанския парламент, с Кастриот Ислями, министър на външните работи и с Анастас Ангели, министър на икономиката, както и с Арбен Малай, министър на финансите. По молба на министър Малай Албания ще изпрати експерти в българските министерства на транспорта и съобщения и на финансите, за да се запознаят с нашия опит в областта на инфраструктурата и финансовата ни политика.
На Четвъртата сесия на Смесената междуправителствена българо-албанска комисия за търговско-икономическо сътрудничество беше подчертано, че България е на 5-то място по внос за Албания и че нашата страна ще се стреми да задълбочи партньорството си с Албания в областта на туризма и бизнеса.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 10:20 Започна разследване срещу Урсула фон дер Лайен заради таен чат със Зеленски
- 10:12 The Pundit: Вашингтон лансира Николай Младенов като кандидат за генерален секретар на ООН
- 10:05 Цената на петрола продължава да пада
- 09:57 Бившият директор на кадастъра във Варна: Исканията за нанасяне на сградите са внесени през 2023 г.
- 09:49 Депутатите обсъждат на второ четене Закона за съдебната власт
- 09:41 Шефът на НСО на изслушване в Комисията за контрол над службите за сигурност
- 09:33 Людмила Петкова: Бюджет 2026 цели плавна стабилизация, за да продължи растежът на икономиката
- 09:25 Тръмп: Броят на жертвите на двете земетресения във Венецуела е потресаващ