Пламен Петров: Български фирми да поемат изграждането на информационната система на БДЖ
България 17.04.2002 17:36
Български фирми може да поемат изграждането на товарната и финансовата информационни системи за управление на БДЖ, обяви пред журналисти министърът на транспорта и съобщенията Пламен Петров. Френската компания СЕМА Груп, с която железниците са подписали договор за това през 1999 г., се е оттеглила, информира министърът. Той е възложил на Висшето транспортно училище “Тодор Каблешков” и на Българската асоциация по информационни технологии в двумесечен срок да изготвят план за реализацията на проекта и да подберат фирмите, които да изградят и внедрят информационните системи в железниците.
Възможностите на българските фирми, които се занимават с информационни технологии, са големи, аргументира предложението си министър Петров. Подобен проект може да разгъне техния потенциал и да спомогне за консолидация в българската индустрия, заяви Пламен Петров.
Според договора с френската фирма СЕМА Груп, товарната информационна система е трябвало да бъде завършена през януари тази година, а системата за финансово управление на железниците – през февруари миналата година. Имаме пропуснати ползи и те ни се полагат, заяви транспортният министър. Предвидените неустойки са в размер на “до 10 процента от стойността на договора върху забавени доставки на софтуер и/или хардуер”. Министър Петров определи доставената от СЕМА Груп апаратура като “чисто нови морално остарели железарии”.
Проектът за изграждане и внедряване на информационни системи за управление на БДЖ е част от оздравителната програма на българските железници. Той се финансира със заем от Световната банка. Проектът съдържа два подпроекта – единият от тях засяга информационното управление на товарите и финансите в системата на железниците.
ДНЕС +
Възможностите на българските фирми, които се занимават с информационни технологии, са големи, аргументира предложението си министър Петров. Подобен проект може да разгъне техния потенциал и да спомогне за консолидация в българската индустрия, заяви Пламен Петров.
Според договора с френската фирма СЕМА Груп, товарната информационна система е трябвало да бъде завършена през януари тази година, а системата за финансово управление на железниците – през февруари миналата година. Имаме пропуснати ползи и те ни се полагат, заяви транспортният министър. Предвидените неустойки са в размер на “до 10 процента от стойността на договора върху забавени доставки на софтуер и/или хардуер”. Министър Петров определи доставената от СЕМА Груп апаратура като “чисто нови морално остарели железарии”.
Проектът за изграждане и внедряване на информационни системи за управление на БДЖ е част от оздравителната програма на българските железници. Той се финансира със заем от Световната банка. Проектът съдържа два подпроекта – единият от тях засяга информационното управление на товарите и финансите в системата на железниците.
ДНЕС +
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 15:45 Цените за строителството на жилища в България са с най-драстичен ръст в ЕС
- 15:41 Специалисти от КСУ-ЦСРИ към фондация „Владиславово“ се учиха на арттерапевтични техники
- 15:37 Лаура Кьовеши: Разследваме измами за над 45 млрд евро от бюджета на ЕС
- 15:30 Още две нови заповеди за събаряне на сгради в Баба
- 15:22 Икономистът Георги Вулджев: Предложеният проектобюджет е стъпка в правилната посока
- 15:19 Д-р Янко Станев: Да спрем с безразборното харчене, преди да е приет бюджета на Община Варна!
- 15:15 МТС: Забелязаните мазутни петна по крайбрежието не са от пресен нефтен разлив в Черно море
- 15:07 ЕС окончателно утвърди търговската сделка със САЩ за митата