България 14.11.2021 18:31 Снимка: ДНЕС+
Пламен Димитров, КНСБ: Ще има още една актуализация на бюджета за 2021
"Трябва да има компенсации както за бизнеса, така и за доходите на хората. и без помощта на държавата заплатите растат, независимо, че от 2 г. сме в криза. Средната работна заплата за септември е увеличена с 14%. Две трети от инфлацията обаче е привнесена отвън през цените на електроенергията и газа. Това не е от нашето неразумно харчене", каза председателят на КНСБ Пламен Димитров пред бТВ.
Той смята, че ще се наложи втора актуализация на бюджета за 2021 г., заедно с приемане на бюджета за 2022 г. "Ние не печатаме пари. Банките обаче трябва да затегнат кредитната експанзия. Тегленето на нов държавен дълг е планирано. Парламентът е гласувал 4,6 млрд. лв., а сме генерирали 2,5 млрд. лв. Цените на енергоносителите ще растат. Трябва подпомагане на най-нуждаещите си, както и за бизнеса", допълни Димитров.
Експертът икономист проф. Красимир Петров пък прогнозира, че инфлацията ще расте, докато не се укротят банковите кредити, държавните харчове, паричната маса. За 3 г. паричната маса е увеличена с 30 млрд. лв. и тази инфлация сега избива. Трябва да се удари спирачката, а това ще стане, когато хората излязат на улицата", прогнозира проф. Петров и допълни, че банките трябва да вземат мерки "да озаптят безумните ипотечни кредити" в условия на криза"./БТВ
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 21:05 Хороскоп за четвъртък, 16 юли 2026 г.
- 19:33 ВСС реши да не наказва Невена Зартова за нарушения по разследването срещу Пепи Еврото
- 19:24 Новата реклама на Anthropic предизвика критики с апокалиптични послания за AI (видео)
- 19:17 Мбапе разкритикува игровия план на Франция и отсече: Бяхме твърде небрежни
- 19:10 Китай се противопостави на американски санкции, насочени срещу купувачите на руски петрол
- 19:03 UniCredit: България е с най-слаби икономически показатели, инфлацията за 2026 ще достигне 5,35%
- 19:02 Бюджетът на съдебната власт се е "превалутирал" – от 500 милиона лева на 500 милиона евро
- 18:55 ЕС удължи закрилата за украинските бежанци до 2028 г.