Петрол за “Нефтохим” през Гърция и бърз влак за войски договаряме с Атина и Букурещ (Обзор)

България 10.10.2023 08:38 Снимка: ДНЕС+

Петрол за “Нефтохим” през Гърция и бърз влак за войски договаряме с Атина и Букурещ (Обзор)

Ускоряване на инфраструктурни проекти, които стоят замразени от години, обсъдиха премиерите на България, Гърция и Румъния Николай Денков, Кириакос Мицотакис и Марчел Чолаку на среща в двореца “Евксиноград” край Варна. Разговорите бяха по покана на българския министър-председател.

Пълно изграждане на транспортния коридор Кавала-Александруполис-Бургас-Варна-Констанца бе основната тема на разговорите. Този мегапроект бе договорен преди избухването на пандемията от COVID, като по настояване на тогавашния български премиер Бойко Борисов в разговорите участваше и Сърбия. В новия му вариант Белград не бе поканен. Но бе представена Европейската комисия на ниво вицепрезидента Маргаритис Схинас и комисарката по транспорта Адина Вълян. Участваше и един “скрит премиер и еврокомисар” - българският вицепремиер Мария Габриел, както се пошегува Николай Денков.

Ускоряването на проектите по коридора е заради войната на Русия срещу Украйна, не скриха и тримата премиери.

“Транспортната, енергийната и дигиталната свързаност имат надрегионално значение заради войната в Украйна. Европа повече не може да е разединена”, обобщи домакинът Денков. А гръцкият му колега Кириакос Мицотакис дори подчерта, че инфраструктурата е важна не само за развитието на бизнеса, но и за транспорта на войски и техника за нуждите на Украйна и отбраната на страните от НАТО. Той даде пример, че голямо количество военна техника, предназначена за Киев, е била разтоварена на пристанището в Александруполис, но е нужна допълнителна инфраструктура, за да стигне бързо там, където е нужна за отбраната на Украйна.

Един от най-важните проекти за България е изграждането на петролопровод от Александруполис до Бургас, където се намира рафинерията “Лукойл Нефтохим”. Той бе споменат като спешен от министър-председателя на Гърция Мицотакис. Петролопроводът ще позволи доставката на танкери с неруски петрол за българската рафинерия, без да се налага корабите да преминават през Босфора

От 1 октомври 2024 г. “Нефтохим” трябва изцяло да прекрати работата си с петрол от Русия, след като получи допълнителна отсрочка от наложените на Москва европейски санкции. Доставката с танкери през Босфора обаче оскъпява значително суровината за “Нефтохим”. Освен това през Босфора и Дарданелите има ограничения върху големината на корабите, които могат да преминават, и това прави навременните доставки несигурни.

Петролопроводът реално е съживяване на стар руски проект за заобикаляне на Босфора, според който обаче суровината трябваше да тече от Бургас към гръцкото пристанище, а не на обратно. Споразуменията по този проект бяха подписани още през 1994 г., но през 2011 г. България се отказа от него. През февруари при посещение в Гърция президентът Румен Радев подписа меморандум за възобновяване на петролопровода.

А в скоро време всички общи инфраструктурни проекти между България, Гърция и Румъния трябва да бъдат записани в тристранен договор със срокове за построяването им, обяви в “Евксиноград” премиерът Денков.

Един от най-спешните проекти е осигуряването на достатъчно възможност с влакове и камиони зърното от Украйна

 

CHF CHF 1 2.08689
GBP GBP 1 2.35798
RON RON 10 3.93029
TRY TRY 100 5.32874
USD USD 1 1.86305