България 12.07.2025 10:28 Снимка: ДНЕС+
Павела Митова: Договорът с „Боташ” е преотдаване на българския енергиен суверенитет
Президентът Румен Радев призова разследващите договора за пренос на газ с турската компания „Боташ” да разследват и за пропуснати ползи от непълноценно използване на договора. Председателят на Енергийната комисия в парламента Павела Митова контрира, че дори при служебните кабинети този договор не е използван в пълния му капацитет.
В предаването „Денят на живо” по NOVA NEWS тя отбеляза, че с разписаните капацитети турската компания, ако реши, може да погълне целия пазар на „Булгаргаз”. Според нея договорът с „Боташ” е преотдаване на българския енергиен суверенитет. Митова допълни, че Министерският съвет се опитва „всячески да навакса пропуснатите ползи”, но мнението й е, че реално ползи няма.
Планът за възстановяване и устойчивост
Пламена Митова резюмира какви са елементите на ПВУ в частта му „Енергетика”, които са предоговорени с Европейската комисия:
⇒ Спрели са изваждането на „Булгартрансгаз” и Електроенергийния системен оператор от Българския енергиен холдинг, заради опасност от финансов колапс.
⇒ Либерализация за пазара на битовите потребители: Въведен е допълнителен пазарен сегмент, който подлежи на компенсация от фонд „Сигурност на електроенергийната система”. Според Митова, при либерализация цената е щяла да скочи със 70%.
⇒ Запазили са ТЕЦ-овете „Марица-изток”, защото, както каза Павела Митова, България е пионер за въглеродните емисии в целия ЕС. Намалили сме ги с 60%, при изискване 55 на сто.
Вотовете на недоверие
Пламена Митова е на мнение, че вотовете на недоверие се подкрепят по политически причини, а формациите не дават алтернатива на управлението. Тя подчерта, че свалянето на кабинета не може да бъде самоцел, а този инструмент трябва да се използва със смисъл.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 22:17 Хороскоп за сряда, 4 февруари 2026 г.
- 19:32 Neue Zürcher Zeitung: Тръмп е прав - неконтролираната имиграция е съдбоносен въпрос за Европа
- 19:23 Григор Димитров подари букет червени рози във формата на сърце на любимата си Ейса за рождения й ден
- 19:15 Венецуелският петрол потече към САЩ: Износът скочи двойно под американски контрол
- 19:07 Инфантино: Забраната за руския футбол не постигна нищо, само породи омраза
- 19:00 Известен китайски дисидент: Западът няма морал да критикува Пекин за права и цензура
- 18:54 Испански F-18 прехванаха над Балтика руски Су-30, носещ два касетъчни боеприпаса РБК-500
- 18:47 FT: Украйна е съгласувала с Европа и САЩ план от няколко фази за спазване на бъдещо примирие с Русия