Патриарх Даниил: Целта на предмета „Добродетели и религия“ е духовно възпитание, а не индоктринация

България 30.04.2025 09:14 Снимка: ДНЕС+

Патриарх Даниил: Целта на предмета „Добродетели и религия“ е духовно възпитание, а не индоктринация

Идеята за въвеждането на предмета „Добродетели и религия“ в училище не е нова, а е част от дългогодишната позиция на Българската православна църква. Това заяви Негово Светейшество Патриарх Даниил в интервю за БНТ, в което изрази позицията на БПЦ по темата, предизвикала широк обществен дебат.

„Още в началото на 90-те години Светият синод повдигна въпроса за духовното образование на децата. Тогава говорехме за предмет „Вероучение“ или „Закон Божи“. Идеята не е нова, но е все така актуална – всяка беда за човека започва от отдалечаването от Бога“, заяви Патриархът. 

Патриарх Даниил подчерта, че новият учебен предмет не цели да прави децата вярващи или църковни, а да им предостави познания и морални ориентири в свят, където духовната опора често липсва.

„Вярата не се насажда със сила. Даже децата на свещеници не винаги са в църквата. Целта е да се даде информация, да се възпита в доброто. Човек трябва да има избор и да знае, че има и друг път – пътят на прошката, на добродетелта, на самоконтрола.“

Според него много от социалните проблеми – престъпност, агресия, зависимости – се коренят именно в липсата на духовно възпитание. Той цитира изследвания още от началото на XX век, които проследяват как премахването на предмета „религия“ в някои държави води до ръст на престъпността.

Патриархът бе категоричен, че родителите, които не желаят децата им да изучават религиозни теми, ще могат да изберат профил „Етика“, който е напълно светски по съдържание.

„Разбирам родителите, които имат съмнения. И аз съм бил такъв – расъл съм във време, в което Църквата беше представяна като ретроградна. Но вярата не се налага, тя се открива. А изборът остава в ръцете на семейството“, подчерта Патриарх Даниил.

Относно кадровата готовност за преподаване на предмета, Патриархът призна, че в момента преподавателите по религия получават ниско заплащане и често са поставени в неравностойна позиция спрямо други учители.

„Има много хора с богословско образование, които искат да преподават. Но предметът в момента е факултативен и недостатъчно финансиран. Не може с една-две групи седмично да се издържат. Ако предметът влезе в задължителната програма и получи статут и финансиране, ще има търсене, а с това и устойчиво предлагане“, каза той.

Той допълни, че университетите вече имат готовност да подготвят преподаватели. В Софийския и Великотърновския университет са разработени бакалавърски и магистърски програми по „Религия и педагогика“.

Патриарх Даниил подчерта, че светската държава е признала мястото на църквата, както в Конституцията, така и чрез Закона за вероизповеданията. Според него това сътрудничество вече носи плодове – както в образованието, така и в социалната сфера.

„Църквата предлага социални услуги – лагери за деца, социални кухни, школи по дърворезба, иконопис, духовно образование. Само в Кремиковския манастир ежегодно минават над 500 деца, изцяло на издръжката на манастира.“

Той призова медиите да отразяват и положителните примери, за да се промени общественото отношение към ролята на Църквата.

На въпроса какво може да обедини българите днес, Патриарх Даниил отговори:

„Истинското единство идва само чрез любовта. Но тази любов не е егоистична, тя започва с вярата. Само когато човек гледа на другия като на брат, а не като на враг или конкурент, се стига до истинско обединение.“

„Моля се Бог да ни осияе със светлината си, да обърне сърцата ни към Него. Да не търсим фалшиви заместители на щастието. Смисълът на живота ни е да се спасим. Бог да пази България.“

CHF CHF 1 2.08244
GBP GBP 1 2.30152
RON RON 10 3.92918
TRY TRY 100 4.47396
USD USD 1 1.71971