Парламентът ударно прие актуализацията на бюджета, свързана с инвестиционни програми на общините

България 23.07.2025 15:08 Снимка: ДНЕС+

Парламентът ударно прие актуализацията на бюджета, свързана с инвестиционни програми на общините

Депутатите удължиха работното си време до приемането на точка осем - избор на член на Сметната палата

Народното събрание ударно прие актуализация на държавния бюджет, свързана с инвестиционни програми на общините за 8 млрд. лв.

Измененията спешно минаха вчера на заседание на ресорната комисия по бюджет и финанси, след като малко по-рано бяха внесени от Министерския съвет.

Освен това депутатите удължиха работното си време до приемането на точка осем - избор на член на Сметната палата.

Парламентът прие окончателно промените в Закона за държавния бюджет, свързани с актуализацията на Инвестиционната програма за общините. Вносител на измененията е Министерският съвет, съобщава БТА.

В мотивите към законопроекта се посочва, че чрез изпратени писма, кметовете на 264 общини са декларирали своето желание за запазване на 2405 проекта, промяна на параметрите на 503 проекта, отпадане на 158 проекта и допълване с 564 нови проекта в приложение. Така броят на проектите в приложението се увеличава с 406 проекта, или от 3066 броят на утвърдените по приложението проекти става 3472.

Представените от кметовете на общините нови оценки на прогнозните разходи са в рамките на общата максимална стойност на разходите по всички сключени споразумения за всяка община за 2025 г. според категорията на общината. Необходимият за 2025 г. ресурс за разплащане е 3,879 млрд. лв., а за периода 2026 - 2027 г. се очакват разплащания в размер на 4,305 млрд. лева.

С направеното предложение за изменение на Инвестиционната програма за общински проекти прогнозният размер на проектите за целия период става 8,184,6 млрд. лв., в т. ч. 3,879 млрд. лв. за 2025 г. и 4,305 млрд. лв. за 2026 - 2027 г., и обхваща 3472 проекта.

Актуализацията на бюджета мина след почти тричасови дебати, по време на които от опозицията изразиха опасения, че ще се стигне до плащане приоритетно на общини, приближени до властта.

Депутатът от ПП-ДБ Мартин Димитров заяви: "Кметовете, близки до властта, ще получат привилегии. Това е огромната опасност и това е огромният проблем с тази програма".

Димо Дренчев от "Възраждане" допълни: "Водата ще остане мътна. Ще се плаща само на тези общини и на тези кметове, които папкат и слушкат, а останалите ще чакат".

Мария Илиева от "Величие" посочи: "Пълна липса на прозрачност и ясни правила".

"По какви критерии Българската банка за развитие ще раздава тези 900 милиона?", запита на свой ред Красимир Манов от МЕЧ.

Председателят на бюджетната комисия Делян Добрев от ГЕРБ възрази на коментарите за приоритетни общини: "Нищо от това не е вярно. Няма нито един пример. За вече година и половина работи програмата, няма нито един случай, в който това да се е случило".

И защити прокараното предложение общините да могат да финансират проектите си само със собствени средства преди да получат от държавата парите по инвестиционната програма:

"Не могат оттук нататък да ползват средства от ФЛАГ и други заемни средства, защото това би увеличило дефицита".

От ДПС-НОВО НАЧАЛО обявиха, че ще настояват в новия бюджет драстично да нараснат парите за общините, за да се избегнат спекулации по въпроси за разплащанията.

Промените в Закона за въвеждане на еврото също влизат в програмата на депутатите. Предложените от кабинета текстове предвиждат мерки срещу необосновано покачване на цените, завишаване на санкциите и увеличаване на контролните правомощия на Комисията за защита на потребителите.

CHF CHF 1 2.09718
GBP GBP 1 2.25456
RON RON 10 3.85773
TRY TRY 100 4.1355
USD USD 1 1.67179