П. Бунев: Ръководството на БДЖ иска стачката

България 29.11.2011 09:40

Започна шестият ден от стачката на железничарите. Централната гара в София е празна и няма пътници, както няма и движещи се влакове.

Синдикатите обвиниха ръководството на БДЖ в локаут на стачката. Преди началото на стачката днес синдикатите показаха копие на заповед, която според тях е на ръководството на БДЖ, с която е преустановено движението на 30 влака. Валентин Никифоров, вицепрезидент на КНСБ обясни, че заповедта е от късно снощи.

Съгласно нея се спират 30 влака, а това е локаут по смисъла на закона за уреждане на колективните трудови спорове. Никифоров цитира чл. 20 от този закон, според който на работодателя му е забранено да преустановява дори част от дейността на предприятието с цел предотвратяване или преустановяване на стачка. Никифоров обясни, че след като е обявена стачката, при нейното провеждане, мениджърите не могат нито да преустановяват дейност, нито да съкращават работници.

"Какво правят тези хора? Намаляват 30 влака и непрекъснато връчват заповеди за напускане. Има ли закони в България и кой е по-голям от закона", попита Никифоров. Той е категоричен, че локаут по време на стачката съгласно българските закони е забранен. От 30-те влака, които са спрени, движението на 24 от тях е спряно всеки ден, а два влака са спрени за дните 1, 3, 5 и 7 декември. Движението на влаковете е преустановено от 29.11 до 10 декември.

Никифоров е категоричен, че ще сезират европейските институции и българския съд, защото според него това, което се извършва е безобразие. Европейските институции, които синдикатите ще сезират са Европейската конфедерация на профсъюзите, Европейската транспортна федерация, обмислят да отправят и искане към Европейския съд по правата на човека в Страсбург.

Синдикатите възприемат вчерашния иск, който ръководството на БДЖ внесе в съда само като заплаха. Продължава навсякъде натискът, знаете екипите са над 20, обикалят цялата страна, каза Петър Бунев, председател на Синдиката на българските железничари към КНСБ. Той е категоричен, че стачката е законна.

"Тук има две различни мнения, ако те мислеха, че стачката е незаконна бъдете сигурни, че щяха да я внесат в съда, преди да започнем. Да бяха го внесли още на 7-ми, когато я обявихме", посочи синдикалният лидер. Той каза още, че ръководството на железниците не ги е търсило за преговори. "Такова чудо не е имало - 6 дена стачка и да не се търсят преговори. Това води до извода, че те желаят да има стачка, за да се оправдаят техните бездействия", смята Бунев.

Синдикалният лидер обаче е категоричен, че пътниците няма да бъдат изгонени от стачката, а от намаляването на влаковете. Бунев каза, че синдикатите могат да предложат и други мерки за оздравяване на дружеството. Една от тях е закриване на холдинга и съкращенията да започнат от там. Освен това трябва да се подобрят приходите. "Аз искам да говоря с тях, но те като не искат, какво да направя", попита той на въпрос за подновяването на преговорите. Той каза, че вече вярва, че ръководството на БДЖ иска да се стачкува. Няколко десетки протестиращи и днес се събраха на централна гара София, на поредния ден от стачката на БДЖ.

БГНЕС припомня, че през изминалите 5 дни от стачката на БДЖ влаковете спираха да се движат в интервала между 8 ч. и 16 ч. всеки ден от 24 ноември насам. По данни на обединения стачен комитет на КНСБ и КТ "Подкрепа" вчера отново над 80% от пътническите влакове в цялата страна спряха. От началото на стачката в 8.00 часа вчера нито един влак не тръгна от Централна гара София, Перник, Мездра, Горна Оряховица, Пловдив, Бургас и Стара Загора. Към 16.00 часа вчера от 261 пътнически влака, които е трябвало да се движат между 8.00 и 16.00 часа, са спрели движение 203. /БГНЕС

CHF CHF 1 2.10508
GBP GBP 1 2.27758
RON RON 10 3.92926
TRY TRY 100 4.52106
USD USD 1 1.72168