Отслужиха заупокойна молитва и литургия за моряците от потъналия кораб “Хера”

България 13.02.2007 14:32

В църквата “Света Богородица Панагия” във Варна днес беше отслужена заупокойна молитва за тримата починали моряци – Христо Милков, Петър Колев и Никола Спахиев и литургия за 14-те техни колеги - Атанас Атанасов, Александър Каменов, Боян Станков, Кирил Димов, Начо Начев, Петър Петров, Илия Димитров, Пламен Димитров, Свилен Спасов, Стефан Георгиев, Филко Фердинандов, Светослав Георгиев, Желязко Колев и Мартин Минчев, които са в неизвестност след потъването на кораб “Хера”.

В храмът се събраха много роднини, близки и приятели на екипажа. В словото си отец Антон каза, че вярата е закодирана в сърцата и душите ни и човек винаги се уповава на нея в трудни моменти. С тези думи той вдъхна за пореден път надежда, че 14-те изчезнали моряци някой ден ще се върнат при семействата си, които вече трета поредна година вярват, че това чудо ще се случи някой ден.

Майката на един от изчезналите моряци Илия Димитров - Петя Димитрова заяви, пред репортер на “ДНЕС +”, че близките и роднините ще продължават да търсят истината за инцидента и призова българските институции да им съдействат с всички сили и възможности. Димитрова каза още, че се надява нашите дипломати да обърнат внимание на случая “Хера” по същия начин като към този на медиците ни в Либия.

С присъствието си своята съпричастност към близките изрази и председателят на Общинския съвет във Варна Борислав Гуцанов, който се ангажира да подпише искане за отпускане на помощ от местния парламент на три от децата на моряците от “Хера”, както и създаденото от близките на екипажа сдружение с нестопанска цел „Моряците от „Хера”. В храмът дойде и председателят на Управителния съвет на ГЕРБ Душана Здравкова. Близките получиха писмо и от кметът на София и председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов.

Да припомним, че трагедията се разигра преди три години на фаталния 13 февруари 2004 г. на 10 морски мили от входа на Босфора, където плавателният е спрян от турските морски власти - Управление на трафика – сектор Истиние, Истанбул с ръководител Баръш Тозар, с разпореждането, че проливът е затворен поради лошо време и корабът трябва да изчака в открито море. След разпореждането “Хера” дрейфа (изчаква, като плава срещу вятъра и вълната с малък ход) на 8 - 10 морски мили от входа на пролива между 7 ч. до 12, 20 ч. в бурното време, въпреки неколкократните искания на капитана за незабавно влизане.

В същото време, кораб “Вежен”, който плава под български флаг, е във видимост с “Хера” на около 2 морски мили. Капитан Явор Миланов е разбрал опасната ситуация, в която е попаднал “Хера” и екипажа му, забелязали са и военните хеликоптери.
В 12, 20 ч той докладва на Управление на трафика - сектор Тюркели, че “Хера” се е преобърнал. В продължение на следващите десетина минути кап. Миланов съобщава на УТ, че вижда кърмата на кораб “Хера” издигната над повърхността, а в 12, 30 ч. рапортува, че “Хера” не се вижда над водата. Те са успели да се доближат на около 800 м. от мястото на аварията, след което се отправят към входа на Босфора. Забелязали са един бял плот с кафява основа и човек на плота по светло бельо да минава близко до кърмата на “Вежен”. При влизане в пролива, екипажът на “Вежен” забелязва два катера и един буксир на спасителната служба, които без да излязат в Черно море, са се прибрали обратно в стоянката на Истиние.

На 16 февруари 2004 г. беше спуснат подводен робот за оглед на кораба, но поради технически проблем, операцията бе прекратена на следващия ден. Същия ден в мястото на инцидента застана спомагателен кораб на турските ВМС, който трябваше да подготви за спускане подводен робот.

На 9 март 2004 г. започна водолазната операция за достъп до кораба и изваждане на телата на загинали моряци. Тогава бяха открити и извадени телата на Петър Колев – главен механик, украинците Олександр Серафимович – втори механик, Олексий Левченко – трети механик, Никола Спахиев – електротехник и Христо Милков – стажант-механик.

По-късно, позовавайки се на сателитни снимки от 13 февруари 2004 г., роднини на моряците от “Хера” лансираха версията, че плавателният съд е пострадал при извършване на военна операция, в хода на която, турска подводница на пълен ход се е забила в десния борд на “Хера” в района между хамбари 1 и 2. Този удар е отклонил рязко носа на кораба в ляво и е станал причина за потъването му. Екипажът на руската подводница е напуснал аварийно като само един човек е използувал белия плот, който е бил забелязан от “Вежен”.

Роднините смятат още, че със съдействието на г-н Романо Проди – тогавашен председател на Еврокомисията, моряците са били открити и преместени в Италия. От там под попечителството на влиятелни организации, 14-те оцелели са прибрани в България на 1 септември 2004 г. с полет JGZ - 83. Според близките им оттук нататък се губят следите им и всичко това им дава надежда, че те са още живи.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355