Отбелязаха 156 години от подвига на Хаджи Димитър и четата му под връх Бузлуджа

България 20.07.2024 22:28 Снимка: БТА

Отбелязаха 156 години от подвига на Хаджи Димитър и четата му под връх Бузлуджа

Националното дружество "Традиция" и регионалния клуб "23-ти пехотен Шипченски полк"- Казанлък показаха възстановка на паметната битка

Стотици се събраха днес пред паметника на Хаджи Димитър в подножието на връх Бузлуджа, за да отбележат 156-ата годишнина от гибелта на войводата и неговата чета.

Честването започна със заупокойна молитва, отслужена от казанлъшки духовници, с почетен караул от 61-ва Стрямска механизирана бригада и с поднасяне на венци и цветя.

"Навършват се 156 години от легендарния поход на обединената чета на Хаджи Димитър и Стефан Караджа. Днес, на Илинден, се навършват точно 156 години от деня, в който е извършено погребението на тленните останки на войводата Хаджи Димитър Асенов и неговите 28 четници, които в последното сражение, което се разиграва два дни по-рано, губят живота си за род и родина. Техните тела са били пръснати тук. Това е свято място, осветено с кръвта на тези наши национални герои", каза пред присъстващите директорът на Националния парк-музей "Шипка-Бузлуджа" д-р Чавдар Ангелов, цитиран от БТА.

Toй посочи, че "Хаджи Димитър не случайно със Стефан Караджа могат да бъдат поставени редом до такива личности като Васил Левски, Христо Ботев, Гоце Делчев, Дамян Груев и да заемат челните места в българския национален пантеон. Защото те със своето смело действие от лятото на 1868 година показват, че България и българите са готови да се борят за своята свобода и независимост, за своята национална черква и за своята национална държава", каза още той.

Снимка: БТА

От думите на историка стана ясно, че "походът, гледайки крайния резултат, може да бъде определен като неуспешен. Той започва на 6 юли и приключва в последните дни на месеца, когато последната голяма група четници са пленени в сливенския Балкан. За това кратко време четниците водят пет тежки сражения, в които впечатляват своя противник с добрата си организация", каза още д-р Ангелов.

Присъстващите наблюдаваха възстановката, организирана от Националното дружество "Традиция" и регионалния клуб "23-ти пехотен Шипченски полк"- Казанлък, в която се пресъздават събитията, случили се на връх Бузлуджа на 18 юли 1868 година.

"Уважаеми участници във възстановката, представители на клуб "Традиция", поклон от мен и благодарност, защото всяка година правите този ден специален", каза кметът на община Казанлък Галина Стоянова.

Снимка: БТА

Тя посочи, че "клуб "Традиция" е една истински родолюбива организация на едни истински свободни хора, които не се разделяте по никакъв принцип, защото сте българи и ще останете такива. Благодаря на Николай Байнов, че сърцето му е в Казанлък и в историята", каза още кметът.

Стоянова пожела "такива събития като днешното да дават знак на онези, които ни разделят, че това не е възможно, колкото и да се опитват, те са малцинство. Мнозинството, българите, народът, ние сме тези, които винаги ще браним България, защото я носим в сърцето си", обясни Стоянова.

Денят започна с поднасяне на цветя пред три знакови и свързани с похода на четата паметници, които се намират в град Казанлък. Това са паметникът на двамата обесени четници Христо Янъков и Стефан Орешков на площад "Севтополис", паметната плоча на Стефан Караджа и паметникът на загиналите казанлъчани през войните в парк "Розариум".

CHF CHF 1 2.10101
GBP GBP 1 2.34512
RON RON 10 3.92989
TRY TRY 100 5.35872
USD USD 1 1.85721