От догодина влизаме в Силите за отговор на НАТО
България 11.02.2006 16:20
Българската армия ще участва от 2007 година в Силите за отговор на НАТО с един взвод за ядрена, химическа и биологична защита. Военната структура на Алианса, която трябва да се разгръща за 5 дни от вземане на политическо решение, трябва да е готова до октомври тази година, заяви министърът на отбраната Веселин Близнаков при завръщането си от Италия, където участва в среща на военните министри на страните членки от НАТО.
Сформирането на Силите за отговор е била една от основните теми, които са обсъждали военните министри. До октомври трябва да се преодолеят някои малки организационни и финансови проблеми, каза военният министър. България вече е предоставила един взвод за ядрена, химическа и биологична защита, чиято издръжка излиза 600 хил. лева на Министерство на отбраната. След 2007 година обаче участието ни ще бъде по-сериозно и средствата може да бъдат увеличени, каза военният министър.
Близнаков допълни, че до 10 дни ще бъде подписан договор с италианската фирма “Аления аеронафтика” за доставка на транспортни самолети, а с руската компания “ЕрСе Ка МИГ” - договор за ремонт на няколко наши самолета МИГ. От консорциума “Елбит систем” се уговарят сътрудничеството си със заводите Терем за модернизация на хеликоптерите МИ 17 и МИ 24, уточни военният министър. Той припомни, че е разпоредил да се приватизират 70% от дружествата на Терем.
По повод последните пътни инциденти с военнослужещи, в които имаше и жертви, министърът на отбраната каза, че ще има среща с ръководствата на военна полиция и на военно контраразузнаване, за да се набележат по-строги мерки. Според Близнаков не е нормално по такъв начин да се дават жертви. Министерство на отбраната ще е безкомпромисно по отношение на установения ред и дисциплината, подчерта военният министър. Информацията е на News.bg.
Сформирането на Силите за отговор е била една от основните теми, които са обсъждали военните министри. До октомври трябва да се преодолеят някои малки организационни и финансови проблеми, каза военният министър. България вече е предоставила един взвод за ядрена, химическа и биологична защита, чиято издръжка излиза 600 хил. лева на Министерство на отбраната. След 2007 година обаче участието ни ще бъде по-сериозно и средствата може да бъдат увеличени, каза военният министър.
Близнаков допълни, че до 10 дни ще бъде подписан договор с италианската фирма “Аления аеронафтика” за доставка на транспортни самолети, а с руската компания “ЕрСе Ка МИГ” - договор за ремонт на няколко наши самолета МИГ. От консорциума “Елбит систем” се уговарят сътрудничеството си със заводите Терем за модернизация на хеликоптерите МИ 17 и МИ 24, уточни военният министър. Той припомни, че е разпоредил да се приватизират 70% от дружествата на Терем.
По повод последните пътни инциденти с военнослужещи, в които имаше и жертви, министърът на отбраната каза, че ще има среща с ръководствата на военна полиция и на военно контраразузнаване, за да се набележат по-строги мерки. Според Близнаков не е нормално по такъв начин да се дават жертви. Министерство на отбраната ще е безкомпромисно по отношение на установения ред и дисциплината, подчерта военният министър. Информацията е на News.bg.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:34 Норвежките фенове превзеха „Таймс Скуеър“ в Ню Йорк с грандиозно „викингско гребане“ (ВИДЕО)
- 19:27 Австралийски глашатай постави световен рекорд за най-силен вик - 122,4 децибела (видео)
- 19:20 ООН: Над 200 000 деца са убити в Газа, Израел умишлено ги нападал. Това е геноцид
- 19:13 Ерген и мома ще търсят любовта в новия сезон на едноименното предаване
- 19:06 Меган Маркъл и принц Хари под финансов натиск заради високите си разходи
- 18:59 Мощно торнадо удари Русия
- 18:51 Спряха обществената поръчка за проектирането на Националната детска болница
- 18:43 Япония повишава петкратно таксите за еднократни визи за чужденци