България 22.06.2026 16:33 Снимка: ДНЕС+
Още пет търговски вериги се включват в "Кошница с грижа"
Още пет търговски вериги се включват в националната инициатива "Кошница с грижа" в подкрепа на потребителите и на българските производители, обявиха от Министерския съвет.
В началото на настоящия месец премиерът Румен Радев обяви началото на стратегическото партньорство между търговските вериги и правителството, чиято цел е да гарантира стабилност, предвидимост и социална отговорност към българските граждани във време на криза и инфлация.
Инициативата е с хоризонт от минимум шест месеца и предвижда отстъпка от най-малко 15% спрямо редовната продажна цена на продукти от първа необходимост.
На старта на проекта доброволно се включиха осем търговски вериги - "Билла", "Кауфланд", "Лидл", "Метро", "Фантастико", "ЦБА", "Минимарт" и "ДАР". Желаещите да участват се увеличават, като към инициативата се присъединяват още пет вериги - "Мерканто", "РАЙ", "Бурлекс", "BulMag" и "Макао".
Сред приоритетите на "Кошница с грижа" е и стимулирането на българското производство чрез насърчаване включването на продукти от родни фермери и преработватели в селектираната потребителска кошница.
Кабинетът подчертава, че инициативата има потенциал да се превърне в национален модел за прозрачно ценообразуване, ограничаване на спекулативни практики и изграждане на устойчиви механизми за подкрепа на потребителите и стабилност на пазара.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:08 Стопанин стреля по двама мъже, проникнали в имота му в Троянско
- 19:01 Италианците "зачеркнаха" Инфантино и застанаха твърдо зад УЕФА
- 18:52 Асен Василев: Националният съвет на ПП ще реши дали подкрепя Гюров за президент
- 18:44 Димитър Радев: ЕЦБ трябва да е повече бдителна, отколкото търпелива
- 18:37 18-годишна курсистка и инструкторка пострадаха при катастрофа в Русе
- 18:29 Жилищните кредити в България вече надхвърлят 19 млрд. евро
- 18:20 САЩ изпращат самолетоносача „Теодор Рузвелт“ с 5000 моряци в Близкия изток
- 18:12 Азербайджан забранява социалните мрежи за лица под 16 години