Осем държави подписаха декларация за “Десетилетието на ромското включване 2005-2015 година”

България 02.02.2005 15:33

Министър-председатели и вицепремиери от осем държави от Централна и Югоизточна Европа подписаха в София декларация за “Десетилетието на ромското включване 2005-2015 година”. Домакини на събитието са българският министър-председател Симеон Сакскобургготски и унгарският премиер Ференц Дюрчани. На официалната церемония в Народния театър присъстваха още министър-председателите на Хърватия - Иво Санадер, на Македония Владо Бучковски и на Република Сърбия Воислав Кощуница. Декларацията подписаха и вицепремиерите на Чехия Павел Немец, на Румъния Марко Бела и на Словакия Пал Чаки, както и Н. Пр. Чедомир Радойкович, извънреден и пълномощен посланик на Сърбия и Черна гора у нас.

В текста на декларацията се посочва: На базата на постигнатото на конференцията през 2003 година “Ромите в разширяваща се Европа – предизвикателства за бъдещето” тържествено декларираме, че правителствата ни ще работят за премахване на дискриминацията и отстраняване на неприемливата пропаст между ромите и останалата част от обществото, съгласно набелязаното в нашите планове за действие за десетилетието. Обявяваме периода 2005-2015 година за Десетилетие на ромското включване и се ангажираме да подкрепяме пълноправното участие и принос на ромските общности в отделните страни за постигане на целите на десетилетието и да представим постигнатото чрез отчитане на резултатите и преглед на наученото в процеса на реализация на плановете за действие за десетилетието.”

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355