Определят терени за детски градини и ясли в Кайсиева градина

България 29.03.2007 18:09

Да бъдат определени терени на територията на Кайсиева градина, върху които да се изградят детски градини, ясли и училища, така че да се задоволят потребностите на живущите в комплекса. Около това предложение се обединиха съветниците от постоянната комисия по архитектура, които решиха да върнат за доработване изготвения План за регулация и застрояване на Кайсиева градина. Заданието предвижда запазване на съществуващия пазар, чийто терен първоначално е бил предвиден за детска градина. Промяната е извършена след като анкети са установили, че необходимостта от детско заведение не е чак толкова голяма. Получена е и подписка, съдържаща 6000 подписа в подкрепа на запазването на пазара.

Новият план може да задоволи потребностите на населението по отношение на осигуряването на необходимите места в детски градини и ясли, категорична бе арх. Александра Бачева, част от екипа, изготвил заданието. Тя уточни, че планът е изготвен така че да отговаря на нуждите на 15 000 души, като в момента в квартала живеят 12 000. Според съветниците обаче е необходимо да се прецизира необходимостта от запазването на пазара. Според тях трябва да се потърси и възможност за изграждане на детски заведения върху частни терени.

Общата площ на Кайсиева градина е 668 000 кв. м., като 23 % от нея или 106 366 кв. м. са реституирани. 15 % от общата реституирана площ ще преминат в общинска собственост и ще бъдат използвани за изграждане на улици, озеленяване, социални обекти и други. Планът за регулация и застрояване на Кайсиева градина предвижда 3 285 кв. м. да бъдат предвидени за паркинги и гаражи, а 72 653 кв. м. – за озеленяване и спортни площадки. Заданието предвижда нискоетажно застрояване – до 3 етажа, при 37 % плътност на застрояване и коефициент на интензивност 1,96.

Комисията по архитектура съгласува План за регулация и застрояване на парцел на територията на кк Златни пясъци. Предвижда се там да бъде изградена триетажна жилищна сграда. Бъдещото строителство ще се извършва при 30 % на застрояване и коефициент на интензивност 1,5.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355