България 30.04.2024 13:29 Снимка: ДНЕС+
Онлайн пазаруването на козунаци за Великден крие рискове
Онлайн пазаруването на козунаци за Великден крие рискове затова е добре потребителите първо да проверят дали съответният електронен хранителен магазин има регистрация в Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). Това съветва Бистра Иванова, експерт в областната дирекция в София.
Екип от инспектори направиха случайна проверка на произхода и съхранението на най-търсените продукти за празниците в новооткрит столичен супермаркет.
"Хигиената в един магазин и начина на излагане на продуктите са ориентир за потребителите откъде да пазаруват за празничната трапеза", обясни пред БНР Бистра Иванова. И припомни, че агнешкото месо трябва да има печат. "Той носи гаранция, че месото е минало официален преглед от ветеринарен лекар. Това е маркировка, гарантираща безопасност", обясни тя пред БНР.
Нужно е обозначение дали месото е било замразено и след това охладено, както и държавата на произход.
Колкото до яйцата, добре е да се погледне маркировката, която започва с цифра за начина на отглеждане на кокошките. "Последвана е от две латински букви - страната на произход, след което е регистрационният номер на административната област на страната и последните три цифри са самият производствен обект", уточни специалистът.
Над 2000 проверки са направили от Агенцията през последните две седмици, в които се следят продукти за предстоящите празници.
Установени са 250 килограма храни с неясен произход, които са насочени за унищожаване.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:35 В САЩ осъдиха „Мета“ да плати 375 млн. долара за недостатъчна защита на деца онлайн
- 19:27 The Independent: Болка на колонката, британците плащат сметка от 307 млн паунда за войната в Иран
- 19:20 Мартин, Мартина и Любомира влизат в "Ергенът"! Предстоят обрати и нови чувства
- 19:13 "Политико": Защо войната на САЩ в Иран се оказа много по-груба грешка от тази в Ирак?
- 19:05 Български астрономи откриха нова свръхземя
- 18:57 Министър Игнатов: 20 април ще бъде неучебен ден
- 18:49 Арестуваха бивш общински съветник от Пловдив за купуване на гласове
- 18:41 Расте броят на хората с диабет Тип 1 в България