Общинските дружества - предимно здравни и по чистотата

България 29.06.2023 17:50 Снимка: ДНЕС+

Общинските дружества - предимно здравни и по чистотата

Над 94% от общините притежават търговски дружества или участват в капитала им. Това стана ясно от представянето на наблюденията, изводите и заключенията си от анализа на Института за пазарна икономика по проект "Общинските дружества в действие - инвентаризация, анализ и препоръки за по-добро управление". Целта е да се подобри прозрачността и ефективността на общинските дейности, осъществявани от общинските предприятия и дружества, както и подобряване на тяхното управление.

Общините в България участват в капитала на над 580 търговски дружества. Включените в базата общински предприятия, създадени по Закона за общинската собственост, са над 260.

Общият размер на активите на търговските дружества надхвърля 7 млрд. лв., а заетите в тях са над 36.7 хиляди души. Около 2/3 от дружествата отчитат печалба през 2021 г.

Общите разходи на общинските предприятия през 2021 г. са над 254 млн. лв., а в тях работят 14.4 хиляди души. Дейността на търговските дружества и общинските предприятия покрива почти целия спектър на стопанските отрасли, като те доминират в здравеопазването, ВиК услугите, транспортът и осигуряването на чистота.

Общините, които са обект на изследване в анализа са Пловдив, Велико Търново, Свиленград и Брезник. Първо бяха представени търговските дружества, с които разполагат изброените общини, а след това и общинските предприятия. Размерът на една община е пряко свързан с нейното икономическо развитие, но и с нейното социално развитие. Всички общини в България страдат от намаляващо население. Пазарът на труда е по-развит в големите общини, докато по-малки страдат.

По последни данни на НСИ Пловдив бележи голям спад в населението през последните години, но икономическата активност е на високо ниво, има разнообразно предоставяне на стоки и услуги. В по-малките общини леко се влошават показателите, а в Свиленград коефициентът не безработица е висок. Община Брезник е малка и там очаквано коефициентите на икономическа активност са ниски, а безработицата - висока.

Община Пловдив разполага със 17 търговски дружества, като огромна част от тях са лечебни заведения. От тези 17 много малка част на миноритарни дружества. Общите активи са от около 63 млн. лв. Като цяло финансовият резултат на работата на дружествата в Пловдив е положителен, като почти всички са на печалба, а много малко са на загуба.

Община Велико Търново разполага с 11 търговски дружества, като една част са лечебни заведения. Финансовият резултат в търговските дружества обаче не е толкова положителен и печалбите са ниски, като по-голяма част регистрират загуби. Активите на дружествата са 19 млн. лв.

Община Свиленград разполага с 3 търговски дружества, две от които са отново лечебни заведения. Разходите за персонал в болниците в Свиленград обаче са нараснали значително. Общият размер на активите на дружествата е малко под 8 млн. лв. Тази община е интересен пример с едно дружество, което е ново и се занимава с отпадъци.

Община Брезник е най-малката изследвана община, която има само две търговски дружества, като нито едно от тях не са лечебни заведения. Активите на дружествата са 968 000 лв.

Относно общински предприятия в Пловдив, Велико Търново и Свиленград, в Пловдив има голям набор от общински предприятия.

В Свиленград има едно общинско предприятие, което се занимава с чистота.

Община Брезник няма общинско предприятие.

Препоръки към общините са да имат достъпна и качествена информация, която да стои в основата на доброто управление, управлението на общинските дружества и общинските предприятия да е в ръцете на всяка община и как ще се отчита пред обществеността и хората какви резултати постига.

Икономистът от ИПИ Лъчезар Богданов обясни, че от името на проекта става ясно, че целта е да се види какво се случва с търговските дружества, в които общините имат участие, какво правят те, какво се случва с общинските предприятия, как общините управляват собствеността си, какви услуги извършват и каква дейност извършват, какво може да се подобри и как нещата могат да заработят добре.

По думите му едно свободно общество, с една конкурентна пазарна икономика, трябва да се крепи на състезание, конкуренция, частна инициатива, предприемачество, свободна размяна, а когато има публичен сектор, държава и общини, които са месното самоуправление, тогава трябва да има много ясни причини защо се налага това изключение. Основният въпрос е защо държавата и общината да се занимава с една дейност, защо е нужно да наема хора, защо е нужно да поддържа всичко в публичния сектор. Държавата и общините дължат обяснение, прозрачност и много ясна аргументация защо се захваща с него и защо управляват милиарди, настоя Богданов./news.bg

CHF CHF 1 2.00413
GBP GBP 1 2.2865
RON RON 10 3.93029
TRY TRY 100 5.64706
USD USD 1 1.82822