Николай Свинаров се срещна с министъра на отбраната на Македония Владо Поповски

България 19.04.2002 10:04

По време на първия ден от посещението си в Атина, в рамките на международната конференция “НАТО: следващите 50 години – сътрудничество за сигурност и стабилност в Югоизточна Европа”, министърът на отбраната Николай Свинаров се срещна с министъра на отбраната на Македония Владо Поповски. На срещата са били обсъдени възможностите за обучение на македонски офицери в България, за предоставянето на радиолокационна станция и за доставка на българско лекострелково оръжие за нуждите на македонската армия.

Македонската страна е огласила предложението си за свикване на регионална среща в Охрид, която да бъде посветена на координирането на мерките по гарантиране сигурността на границите. Направен е бил и обстоен анализ на ситуацията в Македония в условията на приближаващи избори. Министър Поповски е заявил, че в албанската част на политическия спектър протичат процеси, които отразяват нежеланието на албанското население за продължаване на конфронтацията. Македонските политически партии действали отговорно за недопускане ескалация на напрежението, както и за невъзможността някой локален конфликт да прерасне в криза, казал още македонският министър на отбраната.

Министър Свинаров е имал среща и с албанския си колега Люан Рама, на която е била обсъдена програмата за двустранно военно сътрудничество. Двамата министри са се обединили около мнението, че най-важното за региона сега е да се насърчат демократичните процеси в Македония и да се гарантира нейната цялост и суверенитет. Министър Николай Свинаров е получил покана от министър Рама да посети Албания.

ДНЕС +
CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355