България 16.05.2022 17:18 Снимка: ДНЕС+
Неистина е, че оставка на правителството означава задължително предсрочни избори
От Фейсбук профила на Димитър Главчев
Поредна НЕистина е, че оставка на правителството означава предсрочни избори задължително:
Конституция
Чл. 99.
(1) Президентът след консултации с парламентарните групи възлага на кандидат за министър-председател, посочен от най-голямата по численост парламентарна група, да състави правителство.
(2) Когато в 7-дневен срок кандидатът за министър-председател не успее да предложи състав на Министерския съвет, президентът възлага това на посочен от втората по численост парламентарна група кандидат за министър-председател.
(3) Ако и в този случай не бъде предложен състав на Министерския съвет, президентът в срока по предходната алинея възлага на някоя следваща парламентарна група да посочи кандидат за министър-председател.
(4) Когато проучвателният мандат е приключил успешно, президентът предлага на Народното събрание да избере кандидата за министър-председател.
(5) Ако не се постигне съгласие за образуване на правителство, президентът назначава служебно правителство, разпуска Народното събрание и насрочва нови избори в срока по чл. 64, ал. 3. Актът, с който президентът разпуска Народното събрание, определя и датата на изборите за ново Народно събрание.
(6) Редът за съставяне на правителство по предходните алинеи се прилага и в случаите на чл. 111, ал. 1.
Чл. 111.
(1) Правомощията на Министерския съвет се прекратяват:
1. с гласуване на недоверие на Министерския съвет или на министър-председателя;
2. с приемане на оставката на Министерския съвет или на министър-председателя;
3. при смърт на министър-председателя.
(2) Министерският съвет подава оставка пред новоизбраното Народно събрание.
(3) В случаите по предходните алинеи Министерският съвет изпълнява функциите си до избирането на нов Министерски съвет
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 12:04 "Прогресивна България" връща охраната от НСО на администрацията на президента
- 11:56 Омбудсманът поиска проверка от МОН по сигнали за проблеми с втората задължителна матура
- 11:49 Международен отзвук след решението на България да спре военните доставки за Украйна
- 11:41 Дали сме достатъчно въоръжение от Българската армия за Украйна, слагаме край, каза премиерът
- 11:35 Чужди медии: Властта в София -благосклонна позиция към Кремъл, но без открита конфронтация с Брюксел
- 11:34 Дмитриев: В Белфаст има революция срещу обезглавяването. Стармър да подава оставка
- 11:28 Антиимигрантски протести бушуваха в Белфаст, стотици излязоха по улиците на града
- 11:20 Повече от половината европейци се тревожат за личните си финанси