Недостиг на персонала преди летния сезон
България 30.03.2014 08:14
Хотелиери са в паника, защото нямат достатъчно персонал за летния сезон край морето. И канят наши сънародници от българската диаспора в Украйна, Молдова и Сърбия да работят.
Персоналът не достига, защото българските работници заминават за Германия и Англия. "Положението е сериозно, има хотели, които дори може да не отворят", алармира вчера Веселин Налбантов, член на управата на Съюза на собствениците в курорта Слънчев бряг. Готвачите в чужбина вземат по 2 000 евро, а тук месечната им заплата е 2 000 лева, отбелязва "Труд".
Пиколото в наш хотел получава 700 лева, а навън пак 700, но евро. Грабят нашия квалифициран персонал, отсичат хотелиерите. "България ще си остане само с едната природа. Всеки казва - курортите ни са по-красиви, като натрупам пари и ще се върна, но като се върне, кой знае и от природата какво ще е останало", коментират хотелиери.
Според други техни колеги причината е друга: "Много са обектите, това е проблемът, а не толкова, че персоналът "изтича"."
Още преди два месеца председателят на българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация Благой Рагин обяви пред "Труд", че се очаква проблем с работната ръка. Организацията поиска от социалния министър д-р Хасан Адемов България да издава зелени карти за привличане на работна ръка от Украйна, Молдова, Македония и Сърбия. До този момент обаче няма развитие по темата.
Морето е започнало да връща пясъчната ивица на Ахтопол и тя вече е почти напълно възстановена. Това съобщиха местни жители вчера. През зимата вълните бяха "заграбили" близо половината плаж. Местните се надяваха както всяка година и тази пролет пясъкът да се върне. Защото без плаж няма туристи.
Проблемът с плажната ивица в Приморско продължава да е голям. Преди година Северният плаж изчезна и общината потърси помощ от БАН за възстановяването му. Там брегът бе укрепен, но сега е тръгнало свлачище. /БГНЕС
Персоналът не достига, защото българските работници заминават за Германия и Англия. "Положението е сериозно, има хотели, които дори може да не отворят", алармира вчера Веселин Налбантов, член на управата на Съюза на собствениците в курорта Слънчев бряг. Готвачите в чужбина вземат по 2 000 евро, а тук месечната им заплата е 2 000 лева, отбелязва "Труд".
Пиколото в наш хотел получава 700 лева, а навън пак 700, но евро. Грабят нашия квалифициран персонал, отсичат хотелиерите. "България ще си остане само с едната природа. Всеки казва - курортите ни са по-красиви, като натрупам пари и ще се върна, но като се върне, кой знае и от природата какво ще е останало", коментират хотелиери.
Според други техни колеги причината е друга: "Много са обектите, това е проблемът, а не толкова, че персоналът "изтича"."
Още преди два месеца председателят на българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация Благой Рагин обяви пред "Труд", че се очаква проблем с работната ръка. Организацията поиска от социалния министър д-р Хасан Адемов България да издава зелени карти за привличане на работна ръка от Украйна, Молдова, Македония и Сърбия. До този момент обаче няма развитие по темата.
Морето е започнало да връща пясъчната ивица на Ахтопол и тя вече е почти напълно възстановена. Това съобщиха местни жители вчера. През зимата вълните бяха "заграбили" близо половината плаж. Местните се надяваха както всяка година и тази пролет пясъкът да се върне. Защото без плаж няма туристи.
Проблемът с плажната ивица в Приморско продължава да е голям. Преди година Северният плаж изчезна и общината потърси помощ от БАН за възстановяването му. Там брегът бе укрепен, но сега е тръгнало свлачище. /БГНЕС
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 15:30 Още две нови заповеди за събаряне на сгради в Баба
- 15:22 Икономистът Георги Вулджев: Предложеният проектобюджет е стъпка в правилната посока
- 15:19 Д-р Янко Станев: Да спрем с безразборното харчене, преди да е приет бюджета на Община Варна!
- 15:15 МТС: Забелязаните мазутни петна по крайбрежието не са от пресен нефтен разлив в Черно море
- 15:07 ЕС окончателно утвърди търговската сделка със САЩ за митата
- 14:59 Илияна Йотова: Достойните хора са тихи, но успехите им говорят шумно за тях
- 14:52 МРРБ: Приоритет на ПБ е развитието инфраструктурата чрез публично-частни партньорства и концесии
- 14:45 Шофьорът на тира, причинил катастрофата с три жертви вчера, е с 20 нарушения