Не съм ястреб, но политиката на Путин е вредна за България, отсече Плевнелиев
България 12.01.2017 09:33
Не съм ястреб, а политик и гражданин с позиция. Не искам България да бъде върната във времето на Берлинския конгрес.
Това заяви президентът Росен Плевнелиев в интервю за Нова телевизия малко преди да приключи мандата му. Плевнелиев припомни, че Берлинският конгрес и произтеклото от него разпределяне на сфери на влияние е нещо, което е нанесло на България голяма щета, накърнило е нашите интереси.
Не искам това да се случи отново, от това България много ще страда, подчерта Плевнелиев.
По повод разпространената вчера петиция до новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, подписана от действащи и бивши президенти в Европа, включително и от Росен Плевнелиев, той заяви, че те приветстват избора на Тръмп, но изказват своята принципна позиция „за“ спазване на върховенството на закона.
Плевнелиев не е против затоплянето на отношенията между САЩ и Русия, но базирани на принципи на 21 век – върховенството на правото.
В Европа вярваме на върховенството на правото, а други държави вярват във върховенството на силата. Сред тях е Русия, подчерта Плевнелиев.
Обичам Русия и аз чета Толстой и Достоевски, слушам Чаяковски, но не уважавам и не одобрявам политиката на руския президент, която ни връща в 19 век, посочи още президентът. „Моля ви, не така, оставете тази политика в 19-ти век“, допълни той и подчерта, че остава горд, че е първият български президент и политик, който се е противопоставил на политиката на руския президент, която е вредна.
Ние видяхме какво се случва в Украйна – появиха се едни зелени човечета, като под дулата се проведе референдум и се отцепи част от Украйна. Това може да се случи и на други места, предупреди Плевнелиев.
В тази връзка Плевнелиев предрече един труден мандат на новоизбрания президент Румен Радев. Плевнелиев напомни, че Европейският съд в Хага е определил като окупация присъствието на Русия в Украйна – Крим.
„Новият български президент трябва да излезе и да посочи дали одобрява или не. Всички сме за диалог с Русия, но осъждаме окупацията и намесата и сме за върховенството на правото, а не за върховенството на силата, посочи още Плевнелиев.
Всичко зависи от действията на новоизбрания президент Радев, но той ще трябва да изчисти всички съмнения. Ако е убеден в пронатовската ориентация на България, това ще се разбере по действията му. Ще му бъде трудно разбира се. /news.bg
Това заяви президентът Росен Плевнелиев в интервю за Нова телевизия малко преди да приключи мандата му. Плевнелиев припомни, че Берлинският конгрес и произтеклото от него разпределяне на сфери на влияние е нещо, което е нанесло на България голяма щета, накърнило е нашите интереси.
Не искам това да се случи отново, от това България много ще страда, подчерта Плевнелиев.
По повод разпространената вчера петиция до новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, подписана от действащи и бивши президенти в Европа, включително и от Росен Плевнелиев, той заяви, че те приветстват избора на Тръмп, но изказват своята принципна позиция „за“ спазване на върховенството на закона.
Плевнелиев не е против затоплянето на отношенията между САЩ и Русия, но базирани на принципи на 21 век – върховенството на правото.
В Европа вярваме на върховенството на правото, а други държави вярват във върховенството на силата. Сред тях е Русия, подчерта Плевнелиев.
Обичам Русия и аз чета Толстой и Достоевски, слушам Чаяковски, но не уважавам и не одобрявам политиката на руския президент, която ни връща в 19 век, посочи още президентът. „Моля ви, не така, оставете тази политика в 19-ти век“, допълни той и подчерта, че остава горд, че е първият български президент и политик, който се е противопоставил на политиката на руския президент, която е вредна.
Ние видяхме какво се случва в Украйна – появиха се едни зелени човечета, като под дулата се проведе референдум и се отцепи част от Украйна. Това може да се случи и на други места, предупреди Плевнелиев.
В тази връзка Плевнелиев предрече един труден мандат на новоизбрания президент Румен Радев. Плевнелиев напомни, че Европейският съд в Хага е определил като окупация присъствието на Русия в Украйна – Крим.
„Новият български президент трябва да излезе и да посочи дали одобрява или не. Всички сме за диалог с Русия, но осъждаме окупацията и намесата и сме за върховенството на правото, а не за върховенството на силата, посочи още Плевнелиев.
Всичко зависи от действията на новоизбрания президент Радев, но той ще трябва да изчисти всички съмнения. Ако е убеден в пронатовската ориентация на България, това ще се разбере по действията му. Ще му бъде трудно разбира се. /news.bg
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 01:12 Хороскоп за вторник, 23 юни 2026 г.
- 19:33 Шест месеца след края на брака им: Никол Кидман отправи специален поздрав към Кийт Ърбан
- 19:24 33% от местата в ръководствата на публичните компании ще бъдат за по-слабо представения пол
- 19:21 Прогресивна България: Вдигаме данъка за второ жилище, да се купуват за живот, а не за спекула
- 19:17 Русия разполага с най-мощната противоракетна система в света - A-235 защитава Москва
- 19:09 В САЩ произведоха възпоменателни монети с надпис „Свобода“ и „Вярваме в Бог"
- 19:02 Откриха гробници, които може да са предшественици на пирамидите в Египет
- 18:55 Грушко: НАТО реално се готви за война с Русия до 2030 г.