Не можело да очакваме успешен летен сезон, ако не подобрим COVID-картата си

България 15.03.2021 10:54 Снимка: ДНЕС+

Не можело да очакваме успешен летен сезон, ако не подобрим COVID-картата си

"Звучи много добре - отваряне на сезона, но има още много други неща, които трябва да се вземат предвид. Новината ще трябва да си я вземем с щипка сол."

Това коментира пред БНР Димитър Попов, председател на УС на Българската асоциация на туроператорите и туристическите агенти.

Припомняме, че вчера туристическия министър Марияна Николова обяви, че откриват туристическия сезон от 1 май. Добре дошли у нас са туристи с PCR тест, сертификат за ваксиниране или свидетелство за наличие на антитела.

По думите на Попов обаче това съвсем не е достатъчно за откриване на летния сезон.

Като положителна новина Попов определи анонса за старт на сезона на 1 май за пазарите, "където имунизирането върви с пълна сила".

България все още свети червено на Covid картата и това в никакъв случай не е в наша полза, изтъкна Попов. По думите му това е основният показател, който се гледа за чартърните полети.

Не можем да очакваме успешен сезон, докато не подобрим показателите си, подчерта Димитър Попов.

"Разчитаме на най-близките пазари - на румънците. Разчитаме на пазар Израел. Полша - тези пазари, които бележеха ръст последните години. Големият въпрос остава за Русия. Вероятно може Русия да се отпуши. Западна Европа остава голямата въпросителна", отбеляза той. 

Попов обърна внимание върху реципрочността - същевременно се налагат ограничения за българите, пътуващи до Африка и те се поставят под задължителна карантина.

"За бранша налагаме забрани за българи, пътуващи до дестинации като Занзибар, Египет, Тунис, за които не е доказано, че имат нещо общо с нигерийската мутация. Поставяме българите под задължителна карантина. Само че между тези клиенти има и хора ваксинирани, хора с антитела. Няма логика между двете мерки."

Целият бранш вече работи на принципа last minute, заяви още Димитър Попов./news.bg

CHF CHF 1 2.10599
GBP GBP 1 2.24061
RON RON 10 3.84295
TRY TRY 100 3.87452
USD USD 1 1.65945