България 21.07.2022 14:17 Снимка: ДНЕС+
Над 13 000 ученици се явяват на задължителните матури през август
Над 13 000 младежи са подали заявления за участие в задължителните матури в края на август, съобщава Министерството на образованието.
Най-много - 7908, са кандидатите за задължителния държавен зрелостен изпит по български език и литература. Той ще се проведе от 8,30 часа на 25 август.
2414 пък са желаещите за втората задължителна матура. Тя ще се проведе от 8,30 часа на 26 август. В същия ден е и задължителният държавен изпит за придобиване на професионална квалификация (теория на професията), на който се очаква да се явят 2870 младежи.
На всички изпити, с изключение на този по професия, се пише с черен химикал, уточняват от МОН.
Матурите по желание по шест предмета са планирани за 29 август от 8,30 часа. Задачите по математика, философия, история и цивилизации, география и икономика и биология и здравно образование ще са по изучаваното в общообразователната подготовка, а по руски език - от профилираната подготовка.
От 14.00 часа в същия ден се предлага да се проведат изпитите по английски, руски и немски език, по физика и астрономия и химия и опазване на околната среда. Всички те са за знания, придобити в общообразователната подготовка.
На матури през август имат право да се явят зрелостници, които не са били допуснати до тях на минали сесии, по някаква причина са ги пропуснали или са получили слаба оценка при предишно явяване.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:36 Техеран: Намерението на Тръмп да използва замразени ирански активи създава много опасен прецедент
- 19:28 Виктор Блъсков: ВКС заобиколи Конституцията и отвори пътя за смяна на пола в документите
- 19:21 Анди Бърнам намали сметките за ток на англичаните
- 19:13 ФИФА дава 870 милиона долара на отборите от Световното
- 19:05 Хванаха австралийска звезда от Мондиала да шофира след употреба на кокаин
- 18:58 ПП искат Йотова да наложи вето на Бюджет 2026, било "погром над бизнеса, подарък за олигархията"
- 18:51 Трима директори на румънски оръжейни заводи задържани за подкупи
- 18:43 Киргизстан и Казахстан водят преговори за доставки на електроенергия