България 30.05.2025 11:31 Снимка: ДНЕС+
На пазара има предимно вносни череши
70% от черешовата реколта в района на Кюстендил е унищожена заради измръзване, още през април. Сметките направиха производители. По думите им тази година няма да ядем български череши, на пазара има само вносни.
„Загубите са големи, при мен са към 35 хил. лв., ако не получим компенсации за загубите – проблемите ще се увеличат. Сега ще настъпят гъсениците и листните въшки, след това ще дойдат болестите и пак ще трябва да се пръска“, каза овощарят Кирил Димитров.
По думите му плодове почти няма – в неговата 60-декарова градина, може да събере едва една шепа.
Според него на пазара може да се очаква спекула в цената. Димитров допълни, че от държавата са описали щетите в неговия масив и очаква обезщетение, но пари все още няма.
„Преди 20 години имаше такава реколта и сега за втори път през моя 62-годишен стаж. Аз искам да продължа с отглеждането на череши, но по друга технология – да има възможност за покривно отглеждане“, каза още Димитров.
Държавата обеща до 80% компенсации за загубите на овощарите, независимо дали имат застраховка.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 12:51 Често ходене до тоалетна: Как стресът влияе върху пикочо-половата система
- 12:44 Въвеждат таван на заплатите в част от държавните предприятия и контролни органи
- 12:37 Четири рекорда на Меси бяха официално вписани в книгата на "Гинес"
- 12:29 Делото срещу Кирил Петков и Божидар Божанов трябва да се гледа по същество, реши съдът
- 12:23 САЩ пусна Иран в Сиатъл два дни преди мача с Египет
- 12:16 Американските самолети напускат летището до седмица
- 12:08 Тръмп изригна: Имахме Иран на колене, а Конгресът „безсмислено гласува“ срещу мен
- 12:00 Властите в САЩ се противопоставят на план за продажба на артефакти от "Титаник"