На 8% сме от руския газ
България 15.01.2009 17:52
Премиерът Сергей Станишев съобщи, че е получил писмото на украинския премиер Юлия Тимошенко към премиера на руската федерация Путин.
В него тя моли да бъде разпоредено на „Газпром" да подава газ към Украйна в предвидените за транзита обеми с увеличение от 8%, необходимо за техническото обезпечаване на агрегатите, които поддържат налягането в тръбата.
Украйна е гарантирала транзита включително през станцията „Орловка", която е за балканското направление и е потвърдила, че гарантира плащането на техническия газ незабавно след съгласуването на цените на газа за украинските потребители, съобщи още Станишев.
Той каза, че след совалката си в Москва и Киев снощи, в полунощ е разговарял с председателя на ЕК Барозу и подчерта, че общата позиция е, че трябва да продължи натискът от ЕС към Русия и Украйна да изпълняват ангажиментите си и подписания, включително от ЕК, протокол.
Станишев съобщи и, че успоредно се водят политически разговори и се обсъждат варианти за преодоляване на газовата криза чрез алтернативи.
Премиерът уточни, че вчера министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров е провел разговор с турския си колега, а също и че е постигната политическа договореност с Гърция за доставяне на газ към България.
Петър Димитров съобщи, че се обсъжда вариантът да получаваме по 2 млн. куб метра газ дневно от Гърция.
След разговора му в Брюксел на 12 януари с гръцкия министър вчера той е направил изявление, че Гърция е готова да помогне на България, посочи Димитров и добави, че се водят разговори и за доставяне на втечнен газ чрез кораб на терминала край Атина.
„Търсим алтернативи извън трасето Русия и те стават все по-ясни", изтъкна Петър Димитров и прогнозира, че в кратко време може да бъдат осигурени алтернативни източници на газ.
Димитров съобщи и че Турция има конкретни идеи за бързо създаване на връзка с турската газопреносна мрежа.
„Съседите се отзовават и признавам, че вероятно сме подценявали сътрудничеството си с тях", коментира министър Димитров.
Той е категоричен, че нямаме основания за негативни очаквания нещата да се влошат и изрази надежда, кризата с газа скоро ще свърши.
Премиерът Станишев потвърди, че до края на месеца е гарантирано потребление на газ в сегашните обеми.
По въпроса за компенсациите Станишев отново заяви, че България търси правата си.
"Булгаргаз" ще си търси правата по договора, а страната ще постави още по-настоятелно въпроса за пряко договаряне с „Газпром", категоричен е Станишев. /News.bg
В него тя моли да бъде разпоредено на „Газпром" да подава газ към Украйна в предвидените за транзита обеми с увеличение от 8%, необходимо за техническото обезпечаване на агрегатите, които поддържат налягането в тръбата.
Украйна е гарантирала транзита включително през станцията „Орловка", която е за балканското направление и е потвърдила, че гарантира плащането на техническия газ незабавно след съгласуването на цените на газа за украинските потребители, съобщи още Станишев.
Той каза, че след совалката си в Москва и Киев снощи, в полунощ е разговарял с председателя на ЕК Барозу и подчерта, че общата позиция е, че трябва да продължи натискът от ЕС към Русия и Украйна да изпълняват ангажиментите си и подписания, включително от ЕК, протокол.
Станишев съобщи и, че успоредно се водят политически разговори и се обсъждат варианти за преодоляване на газовата криза чрез алтернативи.
Премиерът уточни, че вчера министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров е провел разговор с турския си колега, а също и че е постигната политическа договореност с Гърция за доставяне на газ към България.
Петър Димитров съобщи, че се обсъжда вариантът да получаваме по 2 млн. куб метра газ дневно от Гърция.
След разговора му в Брюксел на 12 януари с гръцкия министър вчера той е направил изявление, че Гърция е готова да помогне на България, посочи Димитров и добави, че се водят разговори и за доставяне на втечнен газ чрез кораб на терминала край Атина.
„Търсим алтернативи извън трасето Русия и те стават все по-ясни", изтъкна Петър Димитров и прогнозира, че в кратко време може да бъдат осигурени алтернативни източници на газ.
Димитров съобщи и че Турция има конкретни идеи за бързо създаване на връзка с турската газопреносна мрежа.
„Съседите се отзовават и признавам, че вероятно сме подценявали сътрудничеството си с тях", коментира министър Димитров.
Той е категоричен, че нямаме основания за негативни очаквания нещата да се влошат и изрази надежда, кризата с газа скоро ще свърши.
Премиерът Станишев потвърди, че до края на месеца е гарантирано потребление на газ в сегашните обеми.
По въпроса за компенсациите Станишев отново заяви, че България търси правата си.
"Булгаргаз" ще си търси правата по договора, а страната ще постави още по-настоятелно въпроса за пряко договаряне с „Газпром", категоричен е Станишев. /News.bg
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 21:07 Хороскоп за понеделник, 29 юни 26 г.
- 19:35 Единадесет души загинаха при самолетна катастрофа във Франция
- 19:24 Илон Мъск на 55
- 19:14 Словения възобновява отношенията си с Израел
- 19:04 Легендата на киното Мел Брукс стана на 100
- 18:53 Демерджиев проверява за доставката на мантинели 2 фирми, зад които стоял бивш премиер
- 18:41 Русия изгражда луксозен курорт в Камчатка за над 800 милиона долара
- 18:34 Арх. Панайотова: Държавата в лицето на министър Шишков почва да узаконява собственото си бездействие