България 05.06.2026 17:08 Снимка: ДНЕС+
МЗХ и БАБХ надграждат контрола по цялата агрохранителна верига
Работим за надграждане на системите за защита и гарантиране на по-надежден контрол на храните по цялата агрохранителна верига, заяви заместник-министърът на земеделието и храните Крум Неделков.
Той представи заедно с изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) Светла Янчева нови компютърни конфигурации в държавната лаборатория за изследване на остатъци от пестициди в плодове и зеленчуци на ГКПП "Капитан Андреево", съобщиха от пресцентъра на Министерството на земеделието и храните (МЗХ).
Повод за мярката са твърденията на уволнения наскоро шеф на БАБХ Ангел Мавровски, компютърните системи на лабораторията са уязвими за нерегламентиран отдалечен достъп и лабораторните анализи могат да бъдат манипулирани ръчно.
Неделков посочи, че с новото оборудване се надгражда контролът и се осигуряват по-високо ниво на защита на данните, по-добра проследимост на лабораторните дейности и по-надеждна информационна среда за работата на експертите. "С новата техника създаваме допълнителни гаранции за сигурността на процесите, свързани с лабораторния контрол на ГКПП "Капитан Андреево", допълни той и обясни, че техниката е подменена след анализ на техническата обезпеченост на лабораторията с цел повишаване на нивото на информационната й киберсигурност.
"Инвестираме в модернизация, защото доверието в контрола се гради със съвременни технологии, прозрачни процедури и ясна отговорност. Днешната стъпка е част от последователните усилия на държавата да надгражда системите за защита и да гарантира надеждността на лабораторния контрол на ГКПП "Капитан Андреево", каза още Крум Неделков.
Старите компютърни конфигурации са изведени от експлоатация и са запечатани в присъствието на комисия, като предстои да бъдат предадени на Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП) за анализ и проверка. "Целта е да бъдат установени всички факти и обстоятелства, свързани с работата на досегашната информационна среда, както и да се гарантира пълна прозрачност на процеса", обясни зам.-министърът.
От своя страна Светла Янчева увери, че БАБХ продължава последователната работа по укрепването на механизмите за контрол, които гарантират защитата на обществения интерес и безопасността по системата на цялата агрохранителна верига.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 20:51 Хороскоп за понеделник, 20 юли 2026 г.
- 19:32 Пожарникари от Смолян спасиха пострадала ирландска туристка при Червената скала
- 19:22 Кметът на Ню Йорк обсъжда арест на Нетаняху
- 19:13 Анализът на ФИФА: Световното с повече отбори е успех!
- 19:04 Немски топполитик гей разбуни духовете със син от сурогатна майка
- 18:56 Финансовото измерение на големия финал: Победителят прибира със 17 милиона повече
- 18:48 НАП отстрани двамата инспектори, които си поискали 300 евро от собственик на минимаркет
- 18:40 Меси преди финала: Каквото и да се случи, ние вече написахме история