.jpg)
България 08.05.2025 19:16 Снимка: ДНЕС+
МВР работи по съвместни мерки срещу инцидентите с тротинетките за общините
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов призовава за пълноценен диалог между структурите на МВР и общините за намаляване на пътните инциденти с електрически тротинетки в писмо до председателя на Управителния съвет (УС) на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ). Информация за писмото до Даниел Панов е публикувана в сайта на МВР.
Митов изтъква, че е наложително да се предприемат мерки от държавните институции и органите на местната власт за ограничаване на причините и условията за настъпване такива инциденти.
Директорът на Главна "Национална полиция" (ГДНП) главен комисар Захари Васков е разпоредил на шефовете на областните дирекции на МВР и СДВР да създадат организация за провеждане на срещи с кметовете в качеството им на стопани на пътната и уличната мрежа за набелязване на конкретни мерки за повишаване безопасността на движението на местно ниво. Предвижда се и обсъждане на възможностите промени в общинските наредби за движението по пътната, като например да се регламентират задължителни зони за движение и паркиране индивидуалните електрически превозни средства.
Освен това се предлага в общините с обособени звена "Общинска полиция" служителите да получат правомощия за контрол по спазване на правилата за движение на тротинетки и велосипеди. Васков е разпоредил и засилване на контрола от страна на КАТ, като във всички случаи на установено нарушение пътните полицаи трябва да предприемат съответните действия спрямо нарушителите.
В писмото си Митов отбелязва, че е в правомощията на кметовете на общини да организират ръководят и контролират изпълнението на политиката по безопасност на движението по пътищата на общинско ниво, а общинските комисии по безопасност на движението по пътищата по координират изпълнението на мерки в тази насока.
Още по темата
![]() |
1 | 2.09247 |
![]() |
1 | 2.26029 |
![]() |
10 | 3.85803 |
![]() |
100 | 4.03449 |
![]() |
1 | 1.66908 |
Последни новини
- 17:32 Южна Корея проверява за нарушения на човешките права на корейците, задържани в САЩ
- 17:27 Унгария отказва да избира между Изтока и Запада
- 17:21 Китай обвини САЩ в тормоз заради митата
- 17:15 Тръмп за първи път нарече Русия агресор във войната в Украйна
- 17:11 СУ "Гео Милев" във Варна започва новата учебна година с обновена и модерна среда
- 17:08 Швеция увеличава парите за армията с близо 3 млрд. долара догодина
- 17:00 За първи път британски депутат от консерваторите се прехвърли в партията на Фараж
- 16:51 Апелативният съд във Варна отказа екстрадиция на руснак, търсен за измама