МВнР връчи на македонския посланик нота за инцидента на 13.01
България 15.01.2007 17:41
Директорът на дирекция “Европа-1” в Министерството на външните работи Косьо Китипов извика днес на среща извънредния и пълномощен посланик на Република Македония в София Абдираман Алити. Повод за срещата бе инцидентът от 13 януари 2007 г. в Скопие, при който бяха нападнати български граждани, участващи в поклонение пред паметната плоча на Мара Бунева.
Китипов връчи на посланик Алити вербална нота, в която се настоява да бъдат предприети всички необходими мерки виновните за случилото се да бъдат наказани, а инциденти от подобен характер да не се повтарят, съобщиха от МВнР.
Изразява се очакване, че македонската страна ще направи правилен анализ на инцидента, който доведе до ескалиране на антибългарски настроения и насилие срещу граждани на Република България. В нотата се припомня, че в подписаната през 1999 г. от министър-председателите на България и на Република Македония съвместна Декларация, двете страни са се ангажирали да “предприемат ефикасни мерки за предотвратяване на недобронамерена пропаганда от страна на институции и агенции”, както и да не “допускат дейности на частни субекти, насочени към подстрекателство на насилие, омраза или други подобни действия, които биха навредили на отношенията между България и Република Македония”.
Изразява се съжаление във връзка със зачестилите в последно време антибългарски прояви както в македонските медии, така и в изяви на публични личности и неправителствени организации, които са в нарушение на чл. 11 от Декларацията.
Припомня се също така, че през последните два месеца на срещи с македонския си колега, министърът на външните работи на България Ивайло Калфин е подчертал необходимостта от предприемане на ефективни действия за преустановяване на различните форми на антибългарски прояви с аргумента, че те не създават благоприятен климат за развитие на иначе отличните двустранни отношения.
В нотата на Министерството на външните работи се изразява желание за по-активен ангажимент от страна на Р Македония, изразяващ се в конкретни действия за изграждане на обективно отношение спрямо България и нейните граждани, за разбиране относно общия интерес от безпроблемно развитие на двустранните отношения и негативния ефект от провеждането на антибългарски прояви в самата Р Македония.
Подчертава се също така необходимостта от публично осъждане на подобен вид прояви. Заявено е и очакването за официална позиция от страна на властите в Скопие по този повод. От страна на посланик Алити бе изразено съжаление по повод случилото се и бе обещано пълно съдействие от македонска страна за установяване на виновните. /БГНЕС
Китипов връчи на посланик Алити вербална нота, в която се настоява да бъдат предприети всички необходими мерки виновните за случилото се да бъдат наказани, а инциденти от подобен характер да не се повтарят, съобщиха от МВнР.
Изразява се очакване, че македонската страна ще направи правилен анализ на инцидента, който доведе до ескалиране на антибългарски настроения и насилие срещу граждани на Република България. В нотата се припомня, че в подписаната през 1999 г. от министър-председателите на България и на Република Македония съвместна Декларация, двете страни са се ангажирали да “предприемат ефикасни мерки за предотвратяване на недобронамерена пропаганда от страна на институции и агенции”, както и да не “допускат дейности на частни субекти, насочени към подстрекателство на насилие, омраза или други подобни действия, които биха навредили на отношенията между България и Република Македония”.
Изразява се съжаление във връзка със зачестилите в последно време антибългарски прояви както в македонските медии, така и в изяви на публични личности и неправителствени организации, които са в нарушение на чл. 11 от Декларацията.
Припомня се също така, че през последните два месеца на срещи с македонския си колега, министърът на външните работи на България Ивайло Калфин е подчертал необходимостта от предприемане на ефективни действия за преустановяване на различните форми на антибългарски прояви с аргумента, че те не създават благоприятен климат за развитие на иначе отличните двустранни отношения.
В нотата на Министерството на външните работи се изразява желание за по-активен ангажимент от страна на Р Македония, изразяващ се в конкретни действия за изграждане на обективно отношение спрямо България и нейните граждани, за разбиране относно общия интерес от безпроблемно развитие на двустранните отношения и негативния ефект от провеждането на антибългарски прояви в самата Р Македония.
Подчертава се също така необходимостта от публично осъждане на подобен вид прояви. Заявено е и очакването за официална позиция от страна на властите в Скопие по този повод. От страна на посланик Алити бе изразено съжаление по повод случилото се и бе обещано пълно съдействие от македонска страна за установяване на виновните. /БГНЕС
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 15:40 Правителството, синдикатите и бизнесът не се разбраха за осигуровките на държавните служители
- 15:34 Едва 15,8% от българите живеят в прекалено големи жилища
- 15:30 Министър Шишков: "Онова" правителство е искало да открадне 1 милиард лева от пътища
- 15:25 Демерджиев: Показанията на Невзоров разкриват как длъжностни лица са си затваряли очите
- 15:16 Комплекс за социални услуги „Владиславово“ към Фондация „Владиславово“
- 15:13 Консулството ни в Гърция предупреждава: Шофирайте внимателно, ще ви отнемат книжката
- 15:06 Две деца намериха и върнаха портфейл с голяма сума пари на болна жена
- 14:58 Трафикът през Ормузкия проток се възстановява