МВнР в Скопие: В България няма добра воля за откриване на нови гранични пунктове
България 17.05.2007 10:30
От планираните нови гранични пунктове между Македония и съседните й страни е открит само този при Стрезимир-Рестелица в участъка към Косово и то временно. За останалите съседите не са готови да инвестират или се оплакват, че нямат достатъчно пари, казват източници от македонското външно министерство, пише македонският вестник “Дневник”.
По отношение на България в материала се посочва, че в момента има три гранични пункта: Деве баир-Гюешево, Делчево-Станке Лисичково и Ново Село-Петрич. Подписани са спогодби за три нови ГКПП: Берово-Сандански (Клепало), Пехчево-Симитли и Делчево-Невестино. За граничния пункт при Берово от македонска страна вече е построен път от 18 км и сградата за граничния пункт. От българската страна не е направено нищо, освен че пътят, който трябва да бъде построен, е влязъл в урбанистичния план и правителството в София е поискало 8 милиона евро помощ от ЕС. “Македония изцяло изпълни задълженията си, а от България няма добра воля”, обясняват от македонското външно министерство, пише изданието.
Същата е ситуацията и с останалите два гранични пункта. За Пехчево-Симитли от македонска страна е готов планът и са приключили част от работите по 13,5 км от пътя, а за останалите 32 км от българската страна не е направено нищо освен план. За Делчево-Невестино на част от пътя от 9,5 км Македония е извършила работи за 1,7 милиона евро, а от българска страна не е направено нищо, пише “Дневник”. /БГНЕС
По отношение на България в материала се посочва, че в момента има три гранични пункта: Деве баир-Гюешево, Делчево-Станке Лисичково и Ново Село-Петрич. Подписани са спогодби за три нови ГКПП: Берово-Сандански (Клепало), Пехчево-Симитли и Делчево-Невестино. За граничния пункт при Берово от македонска страна вече е построен път от 18 км и сградата за граничния пункт. От българската страна не е направено нищо, освен че пътят, който трябва да бъде построен, е влязъл в урбанистичния план и правителството в София е поискало 8 милиона евро помощ от ЕС. “Македония изцяло изпълни задълженията си, а от България няма добра воля”, обясняват от македонското външно министерство, пише изданието.
Същата е ситуацията и с останалите два гранични пункта. За Пехчево-Симитли от македонска страна е готов планът и са приключили част от работите по 13,5 км от пътя, а за останалите 32 км от българската страна не е направено нищо освен план. За Делчево-Невестино на част от пътя от 9,5 км Македония е извършила работи за 1,7 милиона евро, а от българска страна не е направено нищо, пише “Дневник”. /БГНЕС
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 09:06 Съдът регистрира партия "Прогресивна България"
- 08:58 Бивш министър в кабинета на Педро Санчес бе осъден на 24 години затвор за корупция
- 08:51 Бабиш забрани на чешкия президент да присъства на срещата на върха на НАТО
- 08:43 Антон Кутев: Искаше ми се да вървим много по-бързо, искаше ми се да сме много по-решителни
- 08:36 Иван Шишков: Къщите в "Баба Алино" трябва да бъдат съборени, няма друго решение
- 08:28 САЩ временно свалят петролните санкции срещу Иран
- 01:12 Хороскоп за вторник, 23 юни 2026 г.
- 19:33 Шест месеца след края на брака им: Никол Кидман отправи специален поздрав към Кийт Ърбан