България 18.04.2026 00:04 Снимка: ДНЕС+
МВФ: Новото правителство на България се налага да преразгледа фискалната политика
Преразгледаната прогноза за инфлацията в България е с около 0,5 процентни пункта по-висока от очакваното през октомври и достига 3,8 процента
Прогнозата на растежа на българската икономика на Международния валутен фонд (МВФ) понижена леко - с 0,3 процентни пункта до 2,8 процента на фона на кризата, предизвикана от войната в Близкия изток, която в това отношение не оказва по-голямо влияние, отколкото в други страни.
Фондът обаче изразява притеснения за развитието на икономическата среда, заяви Хелге Бергер, заместник-директор на департамента за Европа на МВФ, подчертавайки повишената прогноза за инфлацията.
Преразгледаната прогноза за инфлацията в България е с около 0,5 процентни пункта по-висока от очакваното през октомври и достига 3,8 процента.
Бергер посочи, че икономиката се намира в среда на силно вътрешно търсене, бързо нарастващо потребление, увеличаващ се дефицит по текущата сметка и продължаваща експанзионистична фискална политика, което според него не е правилният подход в ситуация, в която цените растат силно.
Според него едно от основните предизвикателства пред бъдещото правителство ще бъде преразглеждането на фискалната политика с цел преминаване от експанзионистичен към по-неутрален режим.
Това може да се направи, например, като се обърне внимание на бързия ръст на заплатите в публичния сектор, на автоматичната индексация на социалните плащания, но, разбира се, това е и подходящ момент да се помисли за реформи, които могат да подпомогнат растежа, като се има предвид понижената прогноза за растежа, каза Бергер.
Той отбеляза, че съществуват възможности за по-ефективно използване на европейските фондове чрез насочването им към публични инвестиции. Сред препоръките на представителя на МВФ са и разработването на дългосрочна програма за структурни реформи, включително в областта на управлението, инвестициите в човешки капитал и образованието.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 00:55 Пожар горя в блок на бул. "Владислав Варненчик" във Варна, пострадала е възрстна жена
- 00:33 Хороскоп за петък, 3 юли 2026 г.
- 19:35 От герой до грешник: Американският голмайстор се нареди до Гаринча, Роналдиньо и Зидан
- 19:27 С реставриран филм на Тинто Брас откриват кинофестивала във Венеция
- 19:20 Джери Хол на 70: Дължи визията си на органична диета, вино и цигари... и отказва да ходи на фитнес
- 19:13 АПИ: Завършиха ремонтите на магистрала "Тракия"
- 19:05 Ето защо някои жени "остаряват" на 40, а други на 50 изглеждат като на 25 години
- 18:57 Тези правила са малоумни: Кирьос се прояви при голямото си завръщане на "Уимбълдън"