Министърът на отбраната Николай Свинаров се срещна с колегите си от Албания и Република Македония

България 18.04.2002 15:02

Министърът на отбраната Николай Свинаров, който е в Атина за участие в международната конференция “НАТО: следващите 50 години – сътрудничество за сигурност и стабилност в Югоизточна Европа”, се срещна с колегите си от Република Македония Владо Поповски и от Албания Люан Рама.

Николай Свинаров и Владо Поповски обсъдиха възможностите за обучение на македонски офицери в България, за предоставянето на радиолокационна станция и за доставка на българско лекострелково оръжие за нуждите на македонската армия.

Министър Поповски е предложил да се свика регионална среща в Охрид, която да бъде посветена на координирането на мерките за гарантиране сигурността на границите. Той е направил и обстоен анализ на ситуацията в Република Македония в условията на приближаващи избори. Според него в албанската част на политическия спектър протичат процеси, които отразяват нежеланието на албанското население за продължаване на конфронтацията. Македонските политически партии действат отговорно, за да не допуснат ескалация на напрежението или пък прерастването на някой локален конфликт в криза, посочи министър Поповски.

Българският министър на отбраната разговаря и с албанския си колега Люан Рама. На срещата беше обсъдена програмата за двустранно военно сътрудничество. Според двамата министри за региона сега е най-важното да се насърчат демократичните процеси в Република Македония и да се гарантира нейната цялост и суверенитет.

ДНЕС +
CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355