България 14.11.2025 14:18 Снимка: ДНЕС+
Министърът на икономиката: Предложих Румен Спецов за особен управител на "Лукойл"
Името на особения управител на "Лукойл'', предложен от МС, е Румен Спецов. Това заяви министърът на икономиката Петър Дилов след спешно свикания съвет по сигурността от премиера Росен Желязков.
"В съответствие с разпоредбите на глава 4-та от закона и на основание на становище на Съвета по сигурността - предложих кандидатура за особен управител. Номинираният от мен г-н Румен Спецов отговаря на всички законови изисквания", обяви министърът на икономиката Петър Дилов след Съвет по сигурността в Министерски съвет.
Именно министърът на икономиката ще започне процедурата по назначаване на особен представител на четирите компании от групата на "Лукойл" в България.
"Предложената кандидатура ще гарантира ефективен и законен контрол върху лицето, опериращо критичната инфраструктура. Г-н Спецов управлява най-важната агенция в България - приходната. Управлява я при много различни правителства и винаги е демонстрирал професионализъм, политическа безпристрастност и мениджърски умения", заяви Дилов.
Предстои в рамките на деня в условията на неприсъствено заседание Министерски съвет да вземе решение за назначаване на особения управител, уточни от своя страна правосъдният министър Георги Георгиев.
Амбицията е най-късно в понеделник особеният управител да бъде вписан в Търговския регистър, за да може да поеме оперативното управление няколко дни преди влизане на сила в санкциите.
Държавата ни е в координация с Обедиеноното кралство и с OFAC. Ето защо е отнело седмица в подоговката на прилагането на мерки във връзка със санкциите.
"Рафинерията е елемент от критичната инфраструктура, за която държавата има своите ангажименти в полза на обществото. Целта е след 21 ноември тя да продължи своята оперативна дейност безпрепятствено.
Това заяви министър-председателят в началото на свиканото от него заседание на Съвета по сигурността преди да бъде избран особеният управител.
По-рано днес лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че в рамките на деня се очаква да получим дерогация, както и че ще стане ясно името на особения търговски представител в "Лукойл Нефтохим“.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 00:08 Хороскоп за вторник, 9 юни 2026 г.
- 19:33 Още 4 държави дават фалшиви книжки като бандата на "Калашниците"
- 19:27 Папа Лъв ХІV: Оръжията могат да наложат временна тишина, но не могат да изградят траен мир
- 19:19 Иван Хиновски: Поскъпването на ток и парно от 1 юли ще се отрази негативно върху домакинствата
- 19:15 Проф. Гроздински: Вандалите в Киев унищожиха паметника на великия Булгаков. Напомнят на нацистите
- 19:11 Биков обвини Радев, че е станал рекламно лице на големите търговски вериги
- 19:06 Гръмотевична буря се очаква в Мексико Сити по време на откриването на Мондиала
- 19:03 Доц. д-р Десислава Калчева, Фискален съвет: Необходима е фискална децентрализация на общините