Министър Соломон Паси разви активна дипломатическа дейност в Рим

България 11.05.2002 11:15

Посещението на министъра на външните работи Соломон Паси в Рим и Ватикана започна вчера със среща с Густаво Селва, председател на Комисията по външна политика на Камарата на депутатите в парламента на Република Италия, съобщи за БТА, Дирекция "Информация и връзки с обществеността" на Министерство на външните работи. Двамата обсъдиха двустранните отношения, които през последните месеци отбелязаха изключително развитие в стопанската област и изведоха Италия на първо място в стокообмена и чуждестранните инвестиции в България. Соломон Паси и Густаво Селва констатираха успеха на неодавнашното официално посещение на премиера Берлускони в София, отбелязало положителен обрат в отношенията между двете страни. Италианския депутат потвърди пред българския външен министър пълната подкрепа на Парламента за приемането на България в НАТО и ЕС. Той изрази положителна оценка на политиката на демократично обновление и неотложни реформи, която правителството на министър-председателя Симеон Сакскобургготски осъществява, за да може България да възвърне полагащото й се място в Европа. Министър Паси подчерта значението, което България отдава на сътрудничеството с Италия и изрази приятелските чувства на българите. Той увери, че икономическото и социалното развитие на италианската република служат за пример в страната ни. Разгледани бяха и възможностите за регионално сътрудничество между двете страни и беше обсъдена кризата в Близкия Изток. Вчера министър Паси се срещна и с Чезаре Мария Рагалини, дипломатически съветник на премиера Берлускони и негов специален представител на Балканите. Бяха обсъдени въпросите на тероризма и положението в Близкия Изток. Направен беше преглед на състоянието на двустранните отношения и перспективи за тяхното развитие.

ДНЕС +
CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355