Министър-председателят Симеон Сакскобургготски ще се срещне с колегите си от Албания и Македония
България 27.12.2004 13:41
Премиерите на Албания и Македония Фатос Нано и Владо Бучковски пристигат утре у нас. Те ще разговарят с българския министър-председател Симеон Сакскобургготски, след което тримата ще подпишат политическа декларация. Посещението на Фатос Нано и Владо Бучковски е във връзка с финализирането на Тристранния меморандум за договореност и разбирателство за изграждане на транс-балкански петролопровод Бургас – Вльора.
Документът ще бъде подписан в Гранитната зала на Министерския съвет от министъра на регионалното развитие и благоустройството Валентин Церовски, министъра на промишлеността и енергетиката на Република Албания Виктор Дода, министъра на икономиката на Република Македония Фатмир Бесими и президента на корпорация АМБО Едуард Фергюсън.
В края на ноември Министерският съвет одобри проект на Тристранен меморандум за договореност и разбирателство между България, Македония и Албания за изграждането на петролопровода Бургас-Вльора. Това е един от приоритетните енергийни инфраструктурни проекти на България с регионално европейско значение. Той ще бъде част от енергийната инфраструктура на европейски коридор №8.
С подписването на документа ще бъде приета рамката за бъдещата тристранна спогодба и ще се гарантира отпускането на кредити за започване на строежа. В проекта на меморандума се уточняват механизмите за реализиране на сътрудничество между “АМБО Корпорейшън” и всяка от страните-участнички, при изграждането, поддръжката и експлоатацията на петролопровода, както и създаването на Транс-балканска комисия. Нейната задача ще бъде да координира преговорите и приемането на бъдещо споразумение.
Документът ще бъде подписан в Гранитната зала на Министерския съвет от министъра на регионалното развитие и благоустройството Валентин Церовски, министъра на промишлеността и енергетиката на Република Албания Виктор Дода, министъра на икономиката на Република Македония Фатмир Бесими и президента на корпорация АМБО Едуард Фергюсън.
В края на ноември Министерският съвет одобри проект на Тристранен меморандум за договореност и разбирателство между България, Македония и Албания за изграждането на петролопровода Бургас-Вльора. Това е един от приоритетните енергийни инфраструктурни проекти на България с регионално европейско значение. Той ще бъде част от енергийната инфраструктура на европейски коридор №8.
С подписването на документа ще бъде приета рамката за бъдещата тристранна спогодба и ще се гарантира отпускането на кредити за започване на строежа. В проекта на меморандума се уточняват механизмите за реализиране на сътрудничество между “АМБО Корпорейшън” и всяка от страните-участнички, при изграждането, поддръжката и експлоатацията на петролопровода, както и създаването на Транс-балканска комисия. Нейната задача ще бъде да координира преговорите и приемането на бъдещо споразумение.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 15:30 Още две нови заповеди за събаряне на сгради в Баба
- 15:22 Икономистът Георги Вулджев: Предложеният проектобюджет е стъпка в правилната посока
- 15:19 Д-р Янко Станев: Да спрем с безразборното харчене, преди да е приет бюджета на Община Варна!
- 15:15 МТС: Забелязаните мазутни петна по крайбрежието не са от пресен нефтен разлив в Черно море
- 15:07 ЕС окончателно утвърди търговската сделка със САЩ за митата
- 14:59 Илияна Йотова: Достойните хора са тихи, но успехите им говорят шумно за тях
- 14:52 МРРБ: Приоритет на ПБ е развитието инфраструктурата чрез публично-частни партньорства и концесии
- 14:45 Шофьорът на тира, причинил катастрофата с три жертви вчера, е с 20 нарушения