Министър Петков откри учебната година в ТУ – Варна

България 17.09.2007 11:10

Над 4500 са студентите, които посрещнаха новата учебна година в Техническия университет във Варна. Първокурсниците са близо 900. На церемонията по откриването присъстваха министърът на вътрешните работи Румен Петков, кметът на града Кирил Йорданов, председателят на Общинския съвет Борислав Гуцанов и шефът на варненската полиция ген. Веселин Петров. Министър Петков каза пред студентите, че изпитва чувство на завист, защото те имат шанса да учат в много добър ВУЗ и в град, който е с огромен чар и потенциал и затова си е взел съпруга от морската столица. Другото, за което ви завиждам, е възрастта, каза министърът и допълни още, че Варна е претендент за културната столица на България.
От тази учебна година специалностите във ВУЗ-а са увеличени с две и вече достигат 19. Новите направления са агрономство и социален мениджмънт. Това коментира пред медиите ректорът на университета доц. д-р инж.Овид Фархи. По думите му всички бройки редовно и задочно обучение са запълнени, въпреки 15 % -то увеличение на държавната поръчка. Според него това означава, че младите хора имат желание да се изучат. Доц. Фархи информира, че са се постарали да изпълнят решението на Министерски съвет касаещо разпределението на студентските бройки по професионални направления. За съжаление обаче се наблюдава отлив от специалностите - корабоводене и експлоатация на флота и пристанищата, които бяха едни от най-престижните, коментира ректорът, но допълни, че този отлив се дължи донякъде и на неправилното планиране, тъй като местата за тези специалности са били увеличени. Най-търсените специалности засега са компютърни технологии, индустриален дизайн и мениджмънт.

Над 650 турски студенти се обучават в Техническия университет. Таксите им са еднакви, каквито плащат и българите. Ректорът обясни, че лично е пътувал до Турция, за да се запознае с изпитите, през които минават кандидат-студентите за прием в българския университет. По думите му желанието на турски младежи да получат диплома у нас е много голямо и този факт трябва да се приеме като признание, че българското образование е качествено. Доц. Фархи обясни, че предпочитанието към Техническия университет се обуславя и от факта, че в Турция бурно се развива промишлеността и са нужни инженерни кадри.

“Те се насочват основно към специалностите- компютърни техники и технологии, електроника и корабоводене. Имат проблеми с българския език, но считам, че университетът е мястото, където трябва да се научат. Освен това официално откриваме и разширението на езиковия център в университета, който ще им помогне по-бързо да усвоят езика”, каза доц. Фархи. Стана още ясно, че местата в общежитията както всяка година не достигат, но за социалнослабите студенти ще бъдат осигурени пари за квартира. Освен това през тази учебна година в специалностите компютърни технологии и социален мениджмънт ще се обучават и трима студенти от ромски произход. Те са издържали успешно изпитите, като при тях не е важало условието за достигане на определен бал.

Относно стачките на заетите в сферата на средното образование доц. Фархи коментира, че и сред академичния състав има недоволство и неудовлетворение от заплатите. “Аз като ректор ще се постарая поне през следващата година да се коригират нещата. Ние сме хората на дискусиите и се надяваме правителството да разбира такта с който подхождаме”, каза доц. Фархи. Той добави още, че в университета вече е сформирана специална структура, която да помага при кандидатстването с проекти от еврофондовете.

CHF CHF 1 2.082
GBP GBP 1 2.33574
RON RON 10 3.92982
TRY TRY 100 5.17741
USD USD 1 1.77335