България 12.11.2024 11:35 Снимка: ДНЕС+
Милен Любенов: Новият парламент ще просъществува няколко месеца, изборите ще са в началото на 2025 г
Предложената от Бойко Борисов формула за съставяне на кабинет не е работеща. Трябва да се прецени доколко тази оферта е сериозна. Той предложи себе си за премиер, което е ясно, че другите политически партии няма да приемат. Борисов предложи и коалиционно споразумение с ярки политически фигури. По принцип, това е добър вариант, но още преди кампанията ПП-ДБ, ИТН и БСП поставиха условие за експертен кабинет без политически лица.
Това заяви политологът доц. Милен Любенов в „Денят на живо” по NOVA NEWS.
Според него „партиите се капсулират с оглед предстояща предизборна кампания, а не хвърлят мостове едни към други, с цел сформиране на редовно правителство”. Той посочи, че по-високата избирателна активност е „окрилила партиите, но е доста илюзорно, ако разчитат, че на следващи избори тази тенденция ще продължи”.
Любенов смята, че четворната коалиция, предложена от Борисов, много трудно би се случила. „Дори и да се случи под някаква форма, то би било орел, рак и щука”. „БСП не е ясно дали ще се чувстват добре в управление с няколко десни формации”, каза политологът. Той е на мнение, че ако БСП влезе в такава коалиция, това би създало допълнително напрежение.
Политологът изрази предположение, че 51-вото Народно събрание ще просъществува няколко месеца. По думите му в рамките на този парламент няма да бъдат направени промени в изборното законодателство.
Той смята, че в началото на следващата година ще има нови предсрочни избори.
На въпроса дали може да се очаква създаването на президентска партия, Любенов отговори: „Скептичен съм, че президентска партия с друго лице би била успешна и би постигнала значим резултат. Единствено, ако президентът Радев излезе на политическия терен и оглави партия, може да получи по-сериозна подкрепа”.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10599 |
GBP
|
1 | 2.24061 |
RON
|
10 | 3.84295 |
TRY
|
100 | 3.87452 |
USD
|
1 | 1.65945 |
Последни новини
- 21:50 Ключова среща между Тръмп и Зеленски за бъдещето на войната в Украйна
- 21:04 Ушаков: Путин очаква от преговорите между Тръмп и Зеленски "решение за Донбас"
- 20:59 Силният вятър нанесе материални щети в 26 области в страната, няма пострадали хора
- 20:55 Хороскоп за понеделник, 29 декември 2025 г.
- 20:44 Тръмп обяви, че е провел "много продуктивен" разговор с Путин преди срещата си със Зеленски
- 19:37 Дензъл Уошингтън на 71
- 19:27 Великобритания купува от Германия мобилна артилерийска система RCH 155
- 19:18 Румяна Дечева: Насилствено въвеждане на машинно гласуване не е добро решение