България 20.03.2025 10:18 Снимка: ДНЕС+
Международно разследване е засякло транзакции, свързани с антични предмети, водещи към Васил Божков
Американски, европейски и български служби разследват финансови транзакции, свързани с антични предмети, водещи към българския бизнесмен Васил Божков, съобщи БНТ. До края на месеца в страна извън Европейския съюз е планирано провеждането на среща, на която ще се обсъжда собствеността на античната колекция на бизнесмена, конфискувана от българската прокуратура в началото на 2020 г., когато срещу Божков започнаха разследвания, а той временно се установи в Дубай.
Чуждите служби са засекли три транзакции на обща стойност 5 милиона долара, направени в периода 29-31 декември 2020 г. Парите са преведени от фонд, свързан с 50-годишния милиардер и финансов брокер – Андрю Буджински, гражданин на Австралия, известен с контактите си с руски олигарси и живеещ в Обединените арабски емирства, а като получател е бил посочен именно Васил Божков. Заради това службите са започнали проверки на връзките между Буджински и Божков в сферата на търговията с антични предмети, включително провеждането на фиктивни търгове, с цел пране на пари.
Смята се, че антични предмети от колекция на българския бизнесмен и към момента се намират в САЩ. Васил Божков твърди, че колекцията му от антики е незаконно иззета и държана вече пет години от прокуратурата. Бизнесменът опитва да си върне античните предмети като обжалва конфискуването по съдебен път.
През 2021 г. Васил Божков бе включен в санкционния списък на САЩ по глобалния закон „Магнитски“. Срещу бизнесмена у нас се водят наказателни дела – едно за неплащане на такси, свързани с хазарт и второ, свързано с поръчителство на убийства и други престъпления.
От българската прокуратура нито потвърдиха, нито отрекоха, че в следващите дни предстои да участват в среща с американски и европейски служби, свързана с бизнесмена.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 20:20 Хороскоп за неделя, 22 март 2026 г.
- 19:34 Министерството на правосъдието обжалва във ВАС оставането на Сарафов на поста и.ф.главен прокурор
- 19:25 Костадинов на старта на кампанията: Само свободен народ може да има независима държава
- 19:14 Златото с най-големия си седмичен спад от 1983 г. насам
- 19:04 Войната на Тръмп в Иран вече струва повече от старта на войната на Буш в Ирак
- 18:54 Невероятната Джесика спечели Световната купа по ски-бягане за четвърти път
- 18:42 Съд: Илон Мъск е подвел инвеститори при сделката за Twitter
- 18:31 МВР наложи глоба на Димитър Бербатов за неправилно съхранение на личното му оръжие